Историята помни много неуспешни опити на актьори и актриси да влязат в образи на музиканти – но не заради грешните тонове в актьорската им игра, а защото не успяват да напипат правилните ноти, съвсем в буквалния смисъл. Сайтът на британското радио „Класик ФМ“ представя няколко актьори, които покрай образа на своя герой усвояват (или поне опитват) и частица от неговата дарба.
1. Райън Гослинг в „Ла Ла Ленд”
Огромен комплимент към Гослинг е, когато го попитат наистина ли неговите ръце създават звука от пианото във филма. Но не, той не е разчитал на музикален дубльор в хита от 2016-а „Ла Ла Ленд”. Или поне не за всяка песен. Камерата снима свирещия Гослинг, но звукът, който чуваме, е изпълнен от Ранди Кърбър.
„Трябваше да свиря „City of Stars” („Град на звезди”) всеки ден с часове. Това е много време прекарано сам, ставаш малко асоциален. Всеки път, когато се опитвах да водя разговор с някого, непосредствено след репетициите, се чувствах като Бамби на лед”, коментира актьорът.
https://youtu.be/WEkT15R9ueM
Вижите още: МУЗИКАНТ ОТ ФИЛХАРМОНИЯТА НА ДЖАЗ ПИАНОТО В LA LA LAND
2. Хоакин Финикс и Рийз Уидърспун в „Walk The Line”
Превъплъщението на Финикс и Уидърспун в кънтри дуото Джони Кеш и Джун Картър е наистина впечатляващо. Звездите взимали уроци от Роджър Лав, но малко преди филмът да бъде завръшен, на снимачната площадка тръгват слухове, че актьорската двойка мисли да се откаже заради предизвикателството да пеят и свирят едновременно. В крайна сметка продукцията бива завършена и на премиерата през 2005 г. дори професионалистите нямат забележки.
3. Ейдриън Броуди в „Пианистът”
За да подготви Ейдриън Броуди за превъплъщението му във виртуозния пианист и полски композитор Владислав Шпилман, Роман Полански го карал да свири по 4 часа на ден. Броуди искал да влезе в психиката на героя си и да изпита какво е да загубиш всичко, затова прекъсва романтичната връзка с приятелката си, продава колата си, отказва се от апартамента си, започва да гладува и докато траят снимките води прост и самотен живот в Европа.
Всички лишения му се отплащат, когато актьорът става най-младият носител на „Оскар” за главна мъжка роля – и в нито една сцена от филма от 2002 г. ръката на Броуди не потрепва.
4. Мат Деймън и Джъд Лоу в „Талантливият мистър Рипли”
Деймън се научава да свири на пиано, а Лоу усвоява умения на саксофон, за да създадат онази паметна сцена в джаз клуба. Въпреки усилията на Деймън обаче и очевидния му напредък, той научава само нотите и как да движи пръстите си. Звукът, който чуваме, не е негово изпълнение, а на пианистката Сали Хийт и на Гейбриъл Яред – композитори на музиката за драмата от 1999 г.
5. Робърт Дауни Джуниър в „Чаплин”
За да бъде достоверен образът на Чаплин във филма за него от 1992 г., Робърт Дауни Джуниър се научава да свири на цигулка с лявата си ръка (и да играе тенис с нея), точно като легендата на нямото кино. Усилията му са оценени и актьорът получава номинация за „Оскар” в категорията „Най-добра мъжка роля”.
https://youtu.be/5bagmkDtqOk
6. Бил Мъри в „Омагьосан ден”
Бил Мъри определено имал проблем, когато операторът трябвало да се приближи до него, защото усвоил пианото дотолкова, колкото да свири малко Рахманинов. И докато близките кадри от филма от 1993 г. пораждат съмнение, то отдалеч изглежда сякаш на екрана наистина свири самият актьор.
7. Хю Грант в „Маркъс”
Грант взимал уроци от британския композитор Пол Енглишби, за да се получат автентични сцените в трагикомедията „Маркъс” (2002). Спорни са, разбира се, качествата на Хю Грант като музикант и певец, но самата идея е да покаже непохватността на героя на сцената – и в това постига пълен успех.
8. Рейчъл Уайз в „Тарикатите Блум”
Ролята на Уайз в криминалната драма от 2008 г. изисква от нея да свири на акордеон, цигулка, китара и банджо – всичко това в рамките на 10 секунди. Но дори и те могат да са решаващи за образа, затова актрисата получава уроци и за четирите музикални инструмента. Не е ясно дали звукът, който се чува в крайната продукция, е всъщност създаден от Уайз, но начинът, по който движи пръстите си, определено е предпоставка за подобно допускане.
9. Никълъс Кейдж в „Капитан Корели”
Отговорен за музикалните репетиции на Кейдж за филма от 2001 г. отново е композиторът на филмова музика Пол Енглишби. Той трябвало да научи актьора да свири на мандолина.
„Кейдж наистина свиреше и има много записи как го прави. Беше невероятен – казва композиторът. – Той наистина е много талантлив. Никълъс имаше навика да ходи някъде през уикенда. Имаше частен самолет и един уикенд ме покани да отида с него във Венеция, за да може да му преподавам там.”
https://youtu.be/IOMmwyfPEio
Но ето един бонус – актьор, който вкарва същия ентусиазъм в изпълнението си, но то е далеч от перфектно в музикантските очи (и най-вече уши).
Кристофър Уокън в „A Late Quartet”
Уокън е голям актьор (и даже голям танцьор), но никой не би повярвал на неадекватните му движения с лъка във филма от 2012 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение