Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Комисарят на българския павилион във Венеция на среща с папата

Изкуството е град-убежище за човечност, заяви Франциск

Папа Франциск в двора на женския затвор на остров Джудека. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Комисарят на българския павилион във Венеция на среща с папата

Папа Франциск в двора на женския затвор на остров Джудека. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Комисарят на българския павилион във Венеция д-р Надежда Джакова се срещна с папа Франциск на Биеналето. Тя бе в тесния кръг от специално поканени от Ватикана да присъстват на посещението му на 28 април, съобщават от пресофиса на българския павилион във Венеция. Българският комисар е била придружена от Лилия Топузова, един от авторите на проекта „Съседите“, който представя страната ни на световното арт изложение.

Посещението на папата е историческо – това е първият глава на римокатолическата църква, който посещава Биеналето, макар и църквата вече 11 пъти да е участвала със свои проекти в изложението. Визитата на папата е еднодневна с цел Франциск да посети павилиона на Светия престол. Експозицията на църквата е представена в женския затвор „Ла Мадалена“ на остров Джудека, точно срещу мястото, отредено на българския павилион.

Надежда Джакова на срещата с папата в женския затвор. Снимка: Стопкадър/Vatican Media

Озаглавен „С моите очи“, павилионът на Ватикана е посветен на темата за човешките права и на хората, живеещи в периферията на обществото. Кураторите Киара Паризи и Бруно Расин са поканили 10 различни художници, включително и провокатора Маурицио Кателан, който рисува на фасадата на близката църква ходила.

Вижте още: ГОСПОД ЛИ Е ПО ГРЪБ НА ФАСАДАТА НА ЦЪРКВА ВЪВ ВЕНЕЦИЯ?

Инсталацията се стреми да привлече вниманието на света към игнорираните, но и същевременно да насърчи културния диалог. Павилионът на Светия престол приканва зрителя да приеме думите на папа Франциск буквално, тъй като той кани всеки да погледне другите директно в очите, надниквайки отвъд социалния им статус, за да зърне човека у всеки.

„Изкуството е град-убежище за човечност– заяви на срещата с творците папа Франциск. – Град, който не се подчинява на правилото на насилието и дискриминацията, за да създаде форми на човешка принадлежност, способни да разпознаване, включително защита и приобщаване на всеки.“

Папата прикани всички да си представят свят, в който никой човек не се смята за непознат:

„Светът има нужда от артисти. Художниците са част от света, но са призвани да го надхвърлят“.

Визитата „демонстрира желанието на Църквата да консолидира плодотворен и близък диалог със света на изкуството и културата“, казва Киара Паризи, цитирана от АФП.

Джакова (вдясно) пред „Бащата“ на Кателан. Снимка: Личен архив

На срещата в затвора в Джудека папата е поканил творци, чиито работи са в изследователското поле на правата на човека. Инсталацията на Красимира Буцева, Джулиан Шехирян и Лилия Топузова интерпретира темата за посткомунистическата памет. „Съседите“ изследва премълчаните спомени на оцелели от политическо насилие от времето на социализма в България от 1945-а до 1989 г. Използвайки намерени предмети, видео и звуков дизайн, инсталацията предава историите на хора, преживели българските лагери и затвори.

„Тази среща е огромно признание за България и българския павилион, на който имам честта да съм комисар –  коментира д-р Надежда Джакова. – „Съседите“ дава изказ на невидимите, анонимните, маргинализираните. Проектът визуализира спомена, придава му плътност, образ и звук, запечатващ се в паметта на зрителя. Нека видим и чуем тези истории, защото авторитарните режими от миналото застрашават и бъдещето ни.“

Венецианското биенале на изкуствата през 2024 г. се провежда под общата тема „Чужденци навсякъде“ и ще продължи до 24 ноември.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС