Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Композитор написа симфония пъзел за смартфони

Представя интерактивен концерт, в който публиката може да се разхожда из залата и да ползва телефони

В Софийската филхармония публиката все още се насърчава да стои по местата си и да не използва мобилните си устройства по време на концерт. Снимка: БГНЕС - Композитор написа симфония пъзел за смартфони

В Софийската филхармония публиката все още се насърчава да стои по местата си и да не използва мобилните си устройства по време на концерт. Снимка: БГНЕС

Телефоните, обичайно нежелан елемент в класическите концерти, ще бъдат от основно значение за световната премиера на нова симфония в Манчестър. По идея на китайския композитор Хуан Жуо първото изпълнение на неговия „Град на плаващи звуци“ ще бъде предшествано с няколко части от произведението му, изпълнени на телефон, съобщава „Гардиън“.

Към зрителите на предстоящия концерт на 6 юни Жуо отправя предизвикателство – всеки от тях може да изтегли на телефона си приложение, което се активира само на четири локации в Манчестър. След това аудиторията е поканена да избере един от общо 11 откъса от новата творба, записани предварително. Нещо в звученето обаче не е наред – един човек може да чува само цигулковата група, друг обоите, трети ударните и т.н. Карта ще упътва потребителите до мястото на концерта, а най-вълнуващата част предстои, когато двама души от публиката засекат пътеките си. Тогава звукът на различните групи инструменти, които са им се паднали, се синхронизира – подход, който гарантира, че всеки слушател ще преживее музиката по различен начин.

Кулминацията предстои в два концерта на 6, 7 и 8 юни в Манчестър, когато композицията ще бъде изпълнена в цялост от оркестъра на Би Би Си. На 23 и 24 юли достъп до преживяването ще имат и в Ню Йорк.

„Дори в симфония на Малер, максималният брой изпълнители на сцената е 120 души – коментира Жуо, който от години живее в Ню Йорк. – В този случай ние имаме над 1000 и всички ще създават симфония заедно.“

Композиторът уточнява, че не насърчава употребата на телефони по време на класически концерти, затова и идеята на приложението е да се ползва само на открито, където шумовете на града допълват симфонията му. Би направил изключение единствено за изпълнението на новото си произведение, което до голяма степен приканва публиката към интерактивност – концертът на оркестъра на Би Би Си може да се слуша седнал, в изправено състояние и дори се насърчава публиката да се разхожда из залата.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90