Почиствайки копие на картина на Сандро Ботичели, експерти осъзнават, че държат в ръцете си оригинал на ренесансовия майстор. Дълги години „Мадоната с нара“ е смятана за късно копие на художника, съобщава Би Би Си. Но реставраторите от благотворителната организация „Английско наследство“ (English Heritage) решават, че разполагат с нещо друго, когато започват да махат дебелия слой жълт лак върху картината.
Допълнителните проучвания на творбата доказват, че тя наистина е създадена в ателието на Ботичели във Флоренция от XV в. Произходът на произведението е потвърден от експерти от музей „Виктория и Албърт“ и от Националната галерия в Лондон.
„Картината бе твърде близка като стил до оригинала, за да сметнем, че е копие; тя беше от правилния времеви период, технически вярна и рисувана върху дъска от топола – материал, който широко се използвал по онова време“, коментира Рейчъл Търнбул, старши реставратор в „Английско наследство“.
След като жълтият слой лак е отстранен, произведението е подложено на проверка с инфрачервени лъчи – тя показва, че под финалния вариант на творбата художникът е правил промени в композицията, нещо необичайно за имитации, които просто копират това, което се вижда като финален резултат.
Картината била сметната за копие на неизвестен художник, тъй като детайлите се различавали от тези на по-големия оригинал на „Мадоната с нара“, рисуван през 1487 г. и изложен в „Уфици“ във Флоренция.
„Ботичели, като всички останали флорентински художници от онова време, е имал студио и е правел версии и адаптации на популярните си творби, вероятно за по-ниска цена“, разяснява проф. Пол Джоунайдс, професор по история на изкуството в Кеймбриджкия университет.
Твобрата на „Английско наследство“ се съхранява в Гринуич и се смята за най-близката версия до оригинала в „Уфици“. Изобразява меланхолична Дева Мария, държаща в ръцете си Исус с нар. Купена е през 1897 г. от диамантения магнат Юлиус Вернър и се съхранявала в частната му колекция в Гринуич.
„Мадоната с нара“ ще бъде изложена в музея „Ranger’s House“ в Лондон от 1 април.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение