Репродукция на първата писана история на България – трактатът на Петър Богдан Бакшев „За древността на бащината земя и за българските дела“ от 1667 година – ще бъде изложена днес в в Централна зала на Археологическия музей в София, съобщиха от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Събитието е по инициатива на Президентството.
Оригиналът на книгата е част от колекцията на библиотеката на университета в Модена, Италия. Първоначално беше планирано в България да бъде изложен именно той, но според съобщението на Националния археологически институт с музей, на 10 май българската държава е получила като дарение сертифицирана репродукция на ръкописа, която ще бъде показана пред публика.
Историята на България от Петър Богдан с оригинално заглавие „De antiquitate Paterni soli, et de rebus Bulgaricis ad suos Compatriotas“ (на български: „За древността на бащината земя и за българските дела към неговите сънародници“) е най-ранният известен историографски труд по история на България, предхождащ с около век написаната в 1761 г. от католическия отец Блазиус Клайнер „История на България“ и „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски от 1762 г. Тя е завършена около 1667 г. и дълги години текстът ù е бил неизвестен.
Оригиналният ръкопис е открит от проф. Лилия Илиева в Модена през 2017 г. Преди това, през 1979 г., Божидар Димитров намира във Ватикана 9 страници препис от историята, съдържащи увод, 3 глави и част от четвърта. Дотогава за нея се знаело единствено от сведения в писма на Петър Богдан, чието име и значение за българската историография е известно още от първите изследвания на проф. Никола Милев, който споменава за Бакшев още през 1914 г. По-късно Боян Пенев говори за него в своята „История на българската литература“.
През 2017 г. в университетската библиотека на италианския град Модена професорът по общо и сравнително езикознание Лилия Илиева открива целия авторов ръкопис на историята, а през 2020 г. той е издаден като книга – от Университетско издателство „Неофит Рилски“ като факсимилно издание и от Университетско издателство „Св. Климент Охридски“ с превод на български и коментари от д-р Цветан Василев. Целият текст на съчинението е разпределен в 70 глави.
Вижте още: ОРИГИНАЛЪТ НА ПЪРВАТА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ – НА ПЕТЪР БОГДАН – ЗА ПРЪВ ПЪТ У НАС
Представянето на ръкописа в Археологическия музей се съпътства от две постерни изложби. Посетителите ще могат да се запознаят с експозицията „За древността на бащината земя и за българските дела“, посветена на историята на ръкописа на Петър Богдан с автор доц. д-р Цветан Василев, доцент към катедра „Класическа филология“ на Софийския университет, преводач на ръкописа. Втората изложба „Католиците в България XVII -XX в.“, с автор доц. д-р Радослав Спасов от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, разказва за огромния принос на католическата общност за запазването на духа на свободолюбие и национално самосъзнание в българските земи и за възстановяването на българската държавност.
Трактатът и изложбите могат да бъдат видени в Централна зала на Националния археологически музей до 22 септември 2024 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение