Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Котарак стана цитиран учен в международна научна платформа

Лари официално има 11 научни статии и 132 цитирания

Лари е като Котарака Румен, но в науката. Снимка: Котаракът Румен/Фейсбук - Котарак стана цитиран учен в международна научна платформа

Лари е като Котарака Румен, но в науката. Снимка: Котаракът Румен/Фейсбук

Фалшиви статии, писани от името на котарак, събраха повече от 130 цитирания на международна научна платформа, става ясно от разследване на списание „Сайънс“.

Системата на научното цитиране е важен момент за кариерата на всеки учен. Прието е, че количеството споменавания на работата на изследователя в други трудове отразява значимостта на работата му. Колкото повече са цитиранията, толкова по-важни са резултатите от проучванията.

Обичайно за оценяване на стойността на автора и неговите статии се използва така наречения индекс на Хирш. Този показател отразява количеството работи, публикувани от учения, съотнесени към броя цитирания. Съмненията в адекватността на индекса Хирш обаче настъпват, когато аспирантът в катедрата по метанаука и изчислителна биология в Северозападния университет в САЩ Рийс Ричардсън и специалистът по търсене на нарушения в научните изследвания Ник Уайз започват забавен експеримент. Те създават фалшив профил на учен и публикуват неговите „изследвания“ в сайта „ResearchGate“ – популярна научно-информационна социална мрежа. Ученият обаче не е човек, а котарак на име Лари.

12 математически статии са публикувани от името на Лари Ричардсън. Двамата изследователи регистрират още 12 измислени автори, които „цитират“ всяка от статиите на Лари. Така индексът на Хирш за котарака учен става 12. След това Google Scholar, специализираният ресурс за търсене на научни публикации, филтрира фалшивите изследвания на Лари и обявява за фейк само една от 12-те публикации. Така котаракът се сдобива официално с 11 научни труда и 132 цитирания.

Профилът на „математика“ Лари все още е достъпен онлайн. Снимка: Скрийншот

Авторите на експеримента разказват, че той е бил вдъхновен от появилите се напоследък ресурси, които предлагат на учените изкуствено да покачат нивото на цитиране и индекса на Хирш. „ResearchGate“ публикуват срещу заплащане „статия“, понякога дори безсмислен текст, в която има позоваване на учени, решили да повишат индекса си на Хирш. Текстът впоследствие се премахва, но цитирането остава.

Експериментът на Ричардсън и Уайз доказва, че трябва да се създаде нова научна метрика, която ще бъде по-трудно да се фалшифицира, коментират в „Сайънс“.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg