Роди се звезда от „Малката русалка“, пишат критиците за Хали Бейли в най-новия римейк на анимационната класика на „Дисни“. Игралният филм по обичаната история на Ханс Кристиан Андерсен тръгва по кината този петък, 26 май, и вече има първи отзиви, които изтъкват блестящото изпълнение на Бейли като малката морска принцеса.
Положителните коментари за ролята ѝ идват след дълги онлайн спорове за кастинга, предизвикани от по-тъмния цвят на актрисата. В дискусията се включи дори и морска биоложка от „Смитсониън“, която защити избора на „Дисни“.
Вижте още: МОРСКА БИОЛОЖКА ОТ „СМИТСОНИЪН“: ЛОГИЧНО Е РУСАЛКИТЕ ДА СА ТЪМНОКОЖИ
„Малката русалка“ се движи по сюжетната линия на анимационната класика от 1989 г. – на Ариел, най-малката и непокорна от дъщерите на крал Тритон (Хавиер Бардем), са ѝ тесни морските владения на баща ѝ и се вълнува от света на сушата и неговите обитатели. Когато среща очарователния принц Ерик (Джона Хауър-Кинг), тя е готова да престъпи забраната да контактува с хората. В търсене на истинската любов, Ариел сключва сделка с вещицата Урсула (Мелиса Маккарти), но решението на влюбената русалка да последва сърцето си, излага на опасност короната на баща ѝ и дори самия ѝ живот.
С чара и великолепния глас на Хали Бейли се изчерпват позитивните качества на новия филм, единодушни са първите зрители на филма. Но фотореалистичните перки, морски обитатели и околна среда не правят приказката на „Дисни“ особено омагьосваща, пише „Асошиейтед Прес“.
„Основният проблем, е че игралният филм поставя на първо място познатото и носталгията пред това да разкаже една интригуваща история – казва Линдзи Бар. – Желанието да се пресъздадат героите и сцените от анимирания предшественик не трябваше да бъде на всяка цена, някои песни и творчески решения трябваше да си останат анимирани.“
Въпреки напредналите технологии, днес Ариел и сестрите ѝ от различни раси и култури изглеждат като „кръгла маса от супермодели с перки, създадени от изкуствен интелект“, отбелязва Бар и отсъжда на филма 2/4 звезди.
Макар резултатът да не е особено убедителен, трябва да се признаят и позитивите на филма, пише Хелън О’Хара в „Емпайър“ – това са „стабилният актьорски състав, героичният екип по визуалните ефекти и новите песни, които са приятни и запомнящи се“. Непознатите парчета от филмовия саундтрак са създадени от Лин-Мануел Миранда.
Има и някои дребни нововъведения в сюжета, които тласкат филма в по-феминистка посока – сестрите на Ариел например вече не са кискащите се момиченца от анимацията, а са превърнати във владетелки на седемте морета; самата Ариел е по-активната и често изглежда така, сякаш доминира над по-тихия и умислен принц Ерик. Но най-голямата и недотам оправдана промяна е в дължината на филма – новата „Малка русалка“ се проточва над 2 часа, отбелязва О’Хара, и то заради детайли, които не обогатяват, нито променят наратива.
Сравнително дълъг може да се окаже списъкът с дребни забележки по „Малката русалка“, но реалистично погледнато римейкът запазва идеята на анимационния оригинал и ограничава творческата си свобода до по-незначителните детайли, казва Брайън Лаури в Си Ен Ен. Така погледнато, продукцията е „задоволителна и отговаря на основното предизвикателство да позволи на деца и родители да изградят нови спомени в кинозалата“.
Други рецензенти са по-критични. С изключение на Бейли, „почти всичко друго в този филм се мята като риба на сухо“, пише „Гардиън“. Чарът на анимацията се крие в антропоморфните животинки, но при компютърно генерирани до болезнен реализъм чайки, раци и риби, някои от сцените са станали зловещи. За разчитането на наченките им на емоции никак не помага и реалистично замътената вода, когато действието се развива в океана, заключава Елън Джоунс и посочва, че някои истории са успешно разказани, единствено когато работят със средствата на анимацията.
Вижте още: ПЪРВИ ОТЗИВИ ЗА „МАЛКАТА РУСАЛКА“: НАЙ-ГРОЗНИЯТ ФИЛМ НА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА
Премиерата на „Малката русалка“ в България ще съвпадне със световния дебют и българската публика ще може да го гледа още този уикенд, на 26 май.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение