Културната и изкуството са основен двигател в икономиките на развитите и развиващите се страни, констатира изследване на Международната конфедерация на сдруженията на авторите и композиторите (Confederation internationale des societes d’auteurs et compositeurs – CISAC), която обединява организациите за защита на авторските права в 120 страни. Данните от проучването, обобщило за пръв път цялостната карта в културата по света, бяха оповестени от ЮНЕСКО.
Културата и творчеството представляват 3 процента от световния брутен вътрешен продукт и в тях са заети около 29,5 милиона души в света – повече, отколкото автомобилната индустрия в Европа, САЩ и Япония, съобщава АФП. Приходите от културните индустрии и творческите дейности – музика, кино, театър, книгоиздаване, архитектура, визуални изкуства, телевизия, вестници, списания, реклама, видеоигри – се оценяват на 2,25 трилиона долара, което е повече от телекомуникационните услуги.
За да бъде използван напълно потенциалът на културата, творците трябва да получават справедливи възнаграждения, се посочва в изследването. А политиците трябва да дадат подкрепата си на авторите, ощетени от техническите посредници на изкуството им.
В Европа 32 процента от приходите са от арт индустриите – установява проучването – а 25 на сто са заети в културата. На този континент се намират 7 от 10-те най-посещавани музеи в света.
28 на сто в приходите от културна дейност в света са в Северна Америка, 15 на сто от работните места там са в арт индустриите. Америка е лидер в киното, телевизията и спектаклите на живо.
Азиатско-тихоокеанският район пък води във видеоигрите, 34 на сто от приходите от културните индустрии на световно равнище са от този регион. Там заетите в културата са 40 на сто.
Телевизията е най-печелившата културна индустрия в Латинска Америка – от нея са 6 на сто от приходите, а заетите в производството й са 16 на сто.
В Африка музикалните концерти заемат значителен дял от културната сцена. Там творческите индустрии изкарват 3 на сто от приходите и дават работа на всеки 8 на сто.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение