Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Културата във Франция и Германия под пълна карантина

Връщането на ограниченията предизвика протести по улиците на Италия, Чехия и Германия

Репетиции по пиесата на Фердинанд фон Ширах „Бог“ в театър „Берлинер ансамбъл“ - един от спектаклите, 
които стигнаха до премиера. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Културата във Франция и Германия под пълна карантина

Репетиции по пиесата на Фердинанд фон Ширах „Бог“ в театър „Берлинер ансамбъл“ - един от спектаклите, които стигнаха до премиера. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Все повече държави в Европа върнаха карантината в културата и мерките срещу коронавируса от март. Нарастващият брой новозаразени с Ковид-19 наложи затварянето на всички културни институции във Франция и Германия. Страните се присъединиха към Италия, която миналата седмица ограничи дейността на театри, опери, кина, концертни зали, музеи и галерии, за да избегне високия брой заразени от първата вълна. В отговор италианците излязоха на протести в Торино, Милано и други градове.

От 30 октомври Франция наложи втора национална карантина. Отворени ще останат единствено училищата и жизнено важните бизнеси. Засега ограниченията ще важат до 1 декември. На 28 октомври новите случаи на заразени с коронавирус надвишават 36 хил.

В Германия връщат новите стари мерки и затворят всички културни институции, ресторанти, барове и фитнес зали от 2 ноември за поне 4 седмици, което предизвика масови недоволства. Също като във Франция, дейността си продължават само училища и важните магазини. Ситуацията канцлерът Ангела Меркел определи като „lockdown lite“ (лека версия на национална карантина). Данните от института „Роберт Кох“ за 29 октомври показват 16 774 нови случая на Ковид-19 за последните 24 часа. Това е най-високият брой новозаразени за едно денонощие, който Германия е отчитала досега. Смъртните случаи за деня са 89.

Испания се върна миналата седмица към извънредното положение от пролетните месеци, но все още не е обявена втора карантина. За цялата страна важи нощен час, от 23 до 6 ч. Много от ограниченията вече ще може да се връщат на местно ниво, като всяка област може да реши дали да ограничи движението на гражданите си. Засега обаче културните институции остават отворени, макар и нощният час да влияе на печалбите им. Новите случаи на зараза за 28 октомври са 19 765.

Белгия, една от страните, която също бе сериозно засегната от първата вълна на пандемията, влезе в черната статистика тази седмица и се превърна в държавата с най-висок ръст на новоинфектирани. В резултат първо затвориха ресторанти, барове и кафенета, а от 24 октомври вече не работят културните институции, музеите и фитнес залите. Наложен е вечерен час – от 22 до 6 ч. Към вчерашна дата новите случаи на Ковид-19 в страната са 13 571.

Вечерен час е въведен и в Чехия – от 21 до 5 ч. Той влезе в сила от 28 октомври и ще остане задължителен поне до 3 ноември. От първите дни на октомври културните институции в страната са затворени. Ограниченията предизвикаха протести и там. Новите случаи за 28 октомври са почти 13 хил.

Във Великобритания работи сложна система, според която рискът от заразяване се оценява като „много висок“, „среден“ и „висок“. След кратка карантина на културните институции, фитнес залите и казината (но не и баровете и ресторантите), сега те отново могат да функционират. Големите културни институции на Великобритания продължават своята дейност, като Националния британския театър, който наскоро отвори за първи път от март насам. Случаите на коронавирус в страната за изминалото денонощие са близо 25 хил.

У нас до края на октомври – заради риск от Ковид-19 сред персонала, затвориха Театър „199“ и Националната опера. Останалите културни институции продължават да работят, но с намален капацитет – до 30%. Театралните наградите „Икар“ ще бъдат раздадени на 31 октомври в Народния театър без публика, в залата ще присъстват единствено номинираните и гостите, които ще връчват призовете – около 100-тина души.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90