Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Културна дипломация с помощта на Лувъра в Техеран

Изложба на прочутия френски музей смекчава напрежението по ядрената сделка

Официалните гости разгледаха изложбата на Лувъра в Техеран ден преди откриването. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Културна дипломация с помощта на Лувъра в Техеран

Официалните гости разгледаха изложбата на Лувъра в Техеран ден преди откриването. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лувъра откри изложба в Техеран, обявена за първото голямо гостуване на западен музей от такъв мащаб в страната. Въпреки напрежението между Иран и Европа във връзка с ядрената сделка, френската културна дипломация процъфтява, отбелязва „Гардиън“.

Изложбата в иранския национален музей, който празнува своята 80-годишнина, включва 50 произведения на изкуството, включително 2400-годишен египетски сфинкс, бюст на римския император Марк Аврелий, ирански артефакти и рисунки на западни творци, включително Рембранд и Делакроа.

Подредена така, че да проследи историята на Лувъра от създаването му през 1793 г. до днес, изложбата отвори ден, след като френският външен министър Жан-Ив льо Дриан пристигна в Техеран през нощта на неделя срещу понеделник, за да обсъди подписаното през 2015 г. иранско ядрено споразумение и да открие изложбата, но не получи много любезно посрещане. Заради появата му във военна униформа на първата официална среща някои медии го нарекоха ​​„нетактичен гост“.

Описвайки четиримесечната изложба като „изключително културно и дипломатическо събитие“ за Иран и Франция, от Лувъра заявиха, че тя е резултат от споразумението, подписано между френската институция, Иранския музей и организацията за културното наследство по време на посещението на иранския президент Хасан Рухани във Франция през януари 2016 г., след сключването на ядрената сделка между Иран и Запада.

„В бурния океан на международната дипломация културната дипломация е фар, който не бива да загасва“, каза Льо Дриан на частното откриване във вторник, ден преди изложбата да отвори врати за публика.

Лувърът е в основата на културната политика на френското правителство. Френският президент Емануел Макрон откри миналата година нов филиал на музея в Абу Даби, в ОАЕ, съюзник на регионалния противник на Техеран, Саудитска Арабия. Френският министър на културата заяви по-рано този месец, че най-прочутата картина на Леонардо да Винчи, „Мона Лиза“, може да предриеме обиколка из Франция, след като е прекарала почти всичките над 500 години от създаването си в Париж.

Също така наскоро бе обявено, че Макрон се е съгласил да даде на заем гоблена Байо за показване във Великобритания, докато музеят му в Нормандия е подложен на ремонт.

Жан-Лук Мартинес, директорът на Лувъра, коментира пред АФП, че „отношенията между Франция и Иран са стари и дълбоки, защото Франция е пионер в археологическите проучвания в Иран“.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90