С викове „Да живее антифашистка Италия!“ премина откриването на сезона на миланската Скала, предава „Асошиейтед Прес“. Институцията постави началото на творческата си година на 7 декември със спектакъл на „Дон Карлос“. В главните роли влязоха Анна Нетребко и Франческо Мели, но не присъствието на руското сопрано на сцената възбуди публиката.
Повод за недоволство сред някои зрители стана кралската ложа. Обичайно запазена за президента или премиера на страната, този път почетното място бе за Игнацио ла Руса, председател на италианския сенат. 75-годишният политик е сред основателите на крайнодясната партия на министър-председателката Джорджа Мелони и редовно получава обвинения, че не е заклеймил публично фашисткото минало на Италия. Проблемен е и произходът му – баща му е бил секретар в партията на Бенито Мусолини, а след войната е избран за сенатор от Италианското социално движение – партия, създадена от последователи на фашизма. Тъкмо там започва политическата кариера на Игнацио ла Руса.
На откриващата вечер в Ла Скала той сподели ложата с кмета на града Джузепе Сала, представител на левия политически спектър. Сала бе поканил за компания 93-годишната Лилиана Сегре, пожизнен сенатор на Италия и една от малцината, преживeли Холокоста и оцелели да разкажат за него.
Сегре бе посрещната с бурни аплодисменти и след официалната част на вечерта и края на италианския химн, от публиката се чува вик:
„Да живее антифашистка Италия!“
Председателят Ла Руса вероятно е бил посрещнат хладно зад кулисите по време на антракта, когато трупата по традиция посреща политическите си гости, допуска „Ел Паис“. Преди началото на спектакъла от синдиката на институцията излязоха с изявление, в което се казва, че „фашисти не са добре дошли в Театър Ла Скала“.
Ла Скала се определя като антифашистка институция още по времето на Бенито Мусолини, когато диригентът Артуро Тосканини категорично отказва да свири химна на фашистката партия. След края на режима Тосканини наема обратно в състава на операта Виторе Венециани, диригент на хора и композитор от еврейски произход, прогонен от позицията си заради антисемитските закони от 1938 г.
След краткия хаос преди началото на спектакъла сега, на 7 декември, събитието продължи по сценарий. Началото на сезона бе двойно по-тържествено, защото бе отбелязано решението на ЮНЕСКО да добави италианската опера в списъка на световното културно наследство. Тъкмо оперните спектакли са разпространили италианския език по света, отбеляза Доминик Мейер, директор на Ла Скала.
Изборът на „Дон Карлос“ за начало на сезона вероятно крие по-дълбока символика, предвид гостите в кралската ложа – либретото разказва за краля на Испания и сина му Дон Карлос, вплетени в любовен триъгълник и врагове по отношение на политическите си възгледи за имперското влияние на Испания над колониите си.
В публиката от предимно италиански обществени фигури са присъствали още легендарната американска певица Пати Смит и испанският режисьор Педро Алмодовар.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение