Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Летният културен феномен „Барбенхаймер“

Филмите „Барби“ и „Опенхаймер“ имат премиера в един и същи ден и някои намират това за гениално

В България „Опенхаймер“ и „Барби“ също имат една и съща премиерна дата: 21 юли.  - Летният културен феномен „Барбенхаймер“

В България „Опенхаймер“ и „Барби“ също имат една и съща премиерна дата: 21 юли.

Силна година за киното е 2023-а с минали премиери на новите „Индиана Джоунс“ и „Мисията невъзможна“ и предстоящия дебют на „Убийците на цветната луна“, „Дюн“ и „Наполеон“. Летните месеци обаче са доминирани от два филма с противоположен замисъл, които по ирония на съдбата или пък по внимателни изчисления на студиа и киноразпространители, ще тръгнат в един и същи ден. Каквото и заглавие да е планирано до края на лятото, то ни най-малко няма да се сравнява с известността на епичната кинобитка, която „Барби“ и „Опенхаймер“ ще предложат на 21 юли.

Сблъсъкът между продукциите на Грета Геруиг за куклата Барби и на Кристофър Нолан за бащата на атомната бомба Робърт Опенхаймер не само се превърна в интернет тенденция, но и получи наименованието „Барбенхаймер“ (или „Опенбарби“, в зависимост от предпочитанието на зрителя кой филм да гледа първо).

В розовия ъгъл излиза „Барби“, подкрепена от огромната захаросана маркетинг машина на „Мател“ и популярността на главните си актьори Марго Роби и Райън Гослинг като Барби и Кен. Филмът представя техните перфектни утопични дни, в които всичко е весело, щастливо и красиво, докато не започват да се случват необичайни неща – ходилата ѝ стават плоски и не прилягат добре на високите токове; въздушното течение, което обикновено я понася нежно от покрива на къщата ѝ, отказва да понесе теглото ѝ, а на фона на цялата розова гама в главата ѝ започват да се появяват мисли за смъртта. Двамата куклени герои изненадващо се озовават в света на хората, който коренно се различава от Земята на Барби. В актьорския състав се е събрал цял Холивуд – Хелън Мирън е разказвачът, а останалите роли са разпределени между Уил Ферел, Кейт Макинън, Майкъл Сера, Нкути Гатуа (новият Доктор Кой), Дуа Липа, Америка Ферера, Иса Рей, Сими Лиу и други.

Самата Геруиг вече се е наложила в развлекателната сфера с „Лейдибърд“ и адаптацията на „Малки жени“. Три пъти номинирана за „Оскар“, тя работи по сценария на „Барби“ заедно с партньора си Ноа Баумбах, също добре познато име.

В черния ъгъл излиза „Опенхаймер“, понесъл тегобата от развоя на Втората световна война на раменете си. Кристофър Нолан е в по-тежка категория от Геруиг с проектите си с легендарен статут, сред които „Черният рицар“, „Интерстелар“, „Генезис“, „Мементо“, „Престиж“. Филмът му ще проследи работата на Опенхаймер по ядрената бомба, както и протестите му срещу собственото му творение след бомбардировките над Хирошима и Нагасаки. Събитията в продукцията са представени така, както са описани в книгата „Опенхаймер – Американският Прометей“ от Кай Бърд и Мартин Шервин.

Главната роля е поверена на Килиън Мърфи („Остри козирки“), партнира му целият останал Холивуд, който Геруиг вероятно не е успяла да привлече – Емили Блънт, Майт Деймън, Робърт Дауни Джуниър, Флорънс Пю, Гари Олдман, Кенет Брана, Рами Малек и други.

В жестоката маркетинг надпревара „Барбенхаймер“ се включиха дори и главните актьори от филмите – Геруиг и Роби се снимаха с билетите си за „Опенхаймер“ пред постера на филма. Килиън Мърфи не им остана длъжен и показа своя билет за „Барби“.

„Обичам Марго Роби, обичам Райън Гослинг. Иска да гледам „Барби“ още сега – заяви той в интервю за испанското издание „La Vanguardia“. – Не знам за какво става дума в този дебат, нямам никакво мнение за него. Но моят съвет е хората да гледат двата филма в един и същи ден. Ако са добри, това е победа за киното.“

Програмирането на два филма, които са коренно различни, за премиера в един ден, всъщност е гениално, отбелязва „Гардиън“. Никакъв кинофеномен нямаше да се зароди това лято, ако „Опенхаймер“ бе изправен срещу „Супер Марио Bros.: Филмът“ например. Не че тази продукция не бе хит – отчита над 1 млрд. долара в боксофиса до момента, но никак нямаше да събуди същия културен феномен, пише изданието. Доказателство за това са онлайн дискусиите – потребителите не дискутират кой филм ще гледат, а кой филм ще посетят първо.

Освен това „Барби“ и „Опенхаймер“ все пак имат някакви допирни точки, въпреки очевидните си разминавания в стилистика и тематика. И двамата режисьори работят с умения, интелект и страст и очевидно успяват да предизвикат лоялния интерес на феновете си.

Победител в „Барбенхаймер“ ще бъдат най-вече мултиплексите, но един вариант изглежда предпочитан, ако се съди по онлайн нагласите. Преобладава мнението, че за двата филма човек трябва да си отдели цял ден, за да ги гледа заедно, като по-печелившият вариант изглежда да започнете деня с „Барби“, след като да се отдадете на брънч и кафе, преди да се посветите на тежкия сюжет на „Опенхаймер“ вечерта.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg