Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Лисиците са били питомни животни в древността

Отглеждани са в Южна Америка, подивели са, когато са се появили европейските кучета

Лисиците са били най-добрият приятел на човека в древна Южна Америка. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Лисиците са били питомни животни в древността

Лисиците са били най-добрият приятел на човека в древна Южна Америка. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лисиците са играели същата роля като кучетата днес за древните жители на Южна Америка, показват резултатите от изследване, проведено от учени в Оксфорд съвместно с Института за еволюцията в Аржентина, разказва Би Би Си.

Доказателство за това са открити в аржентинска Патагония, в местността Каняда Сека, където са били намерени лисичи останки в погребална могила отпреди 1500 години.

Животното принадлежи към несъществуващия днес вид Dusicyon avus, било е със среден размер и е тежало 10-15 кг. Видът е изчезнал преди около 500 години, когато конкистадорите от Европа населили Патагония с кучета като домашни любимци.

ДНК анализът на останките показал, че лисицата се е хранила със същата храна, както и древните жители на Патагония, които се занимавали с лов и събиране на плодове, и е живеела в едно и също селище с тях.

Останки от друго животно от несъществуващ днес вид са били намерени преди 10 години в още по-древно място за погребение. Сега учените предполагат, че това също е била питомна домашна лисица.

В древни погребални места в Аржентина и Перу са били намирани и преди зъби на лисици, но досега се е предполагало, че тази част от ритуалите е била свързана с лова на диви лисици.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg