Различни интерпретации на образа на Данте Алигиери представя изложба на открито, подредена на оградата на италианското посолство в София по повод 700 години от смъртта на великия флорентински поет. Експозицията, която ще може да се види от 25 март до 25 юни, представя потрети на Данте, създадени от 32-ма автори в стилистиката на илюстрацията, комикса, стрийт арта, геометричното чертане и дори 3D анимацията.
Отпечатани на големи пана, портретите може да се разгледат дори докато траят противоепидемичните ограничения в културата – подредени са на оградата на посолството, до входа на Италианския културен институт, в пешеходната част на ул. „Париж“.
Експозицията е озаглавена „Данте плюс 700 – софийско издание“, заимствана от проекта „Данте Плюс 700“ на Марко Миколи в Равена – града, в който се намират тленните останки на поета. Творбите са анимирани от миланското студио „Alkanoids“ и могат да се видят с технологията на добавената реалност чрез безплатното приложение за смартфони „ARIA the AR Platform”.
Изложбата поставя началото на поредица от събития в памет на Данте Алигиери. В Италия в началото на 2021-а галерия „Уфици“ във Флоренция показа онлайн изложба с рядко излагани илюстрации към трите части на поемата „Божествена комедия“, която все още може да се разгледа виртуално. Междувременно негов наследник се нае със задачата да очисти репутацията му векове по-късно. През 1302 г. Данте е обвинен в корупция и получава смъртна присъда, но астрофизикът Сперело ди Середжо Алигиери и професорът по право Алесандро Траверси са се заели да докажат, че тя се нуждае от преоценка с аргумента, че е издадена от политическа сила, използвала съдебната системата, за да се разправи с опозицията.
Вижте още: ПОТОМЪК НА ДАНТЕ ИСКА ДА ОЧИСТИ ИМЕТО МУ 700 Г. СЛЕД СМЪРТНАТА МУ ПРИСЪДА
Роден във Флоренция през 1265 г., Данте е прогонен от родния си град през 1301 г. като престъпник заради политическите си възгледи. До смъртта си през 1321 г. той така и не се завръща от страх от смъртна присъда. Умира в Равена. Въпреки молби от страна на флорентинското правителство години по-късно, гробът на „най-славния поет“ все още се намира в Равена, а гробницата му във Флоренция остава празна.
„УФИЦИ“ ПОКАЗВА РЕДКИ ИЛЮСТРАЦИИ НА „БОЖЕСТВЕНА КОМЕДИЯ“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение