Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 3 години

Лондонски театър отказва достъп на зрители с пластмасови бутилки

Плановете на „Ройъл Корт“ са да намали въглеродния си отпечатък през 2020 г.

Лондонският театър „Ройъл Корт“ разработва план за по-екологично бъдеще през 2020 г. Снимка: „Ройъл Корт“ - Лондонски театър отказва достъп на зрители с пластмасови бутилки

Лондонският театър „Ройъл Корт“ разработва план за по-екологично бъдеще през 2020 г. Снимка: „Ройъл Корт“

Зрители, които носят със себе си пластмасови бутилки с вода няма да бъдат допускани до залите на театър „Ройъл Корт“. Институцията ще въведе мярката през март 2020 г. – тя е част от амбициите ѝ да намали въглеродния си отпадък до нула през следващата година, съобщава „Гардиън“.

Първоначалните планове на театъра бяха да посвети едномесечна програма на постановки на тема климатичните промени. Вместо това сега ще предприеме по-драстични мерки за справяне с проблема на планетата. Те се отразят на почти всички аспекти на работа в театъра – от осветлението и сценичните декори до бара и ресторанта, където няма да се предлагат пластмасови чашки и прибори.

Да, пластмасовите бутилки ще бъдат забранени, но наистина важното нещо е, че ги забраняваме – обясни артистичният директор Вики Федърстоун, цитирана от „Гардиън“. – Не искаме да се превръщаме в бавачки на хората: когато напуснат нашата сграда, могат да се държат както пожелаят. Всъщност, мисля, че е наистина важно хората да се замислят как идват в нашето пространство и какво означава то. Имам чувството, че сме в някаква антиутопична екзистенциална криза за истинския проблем, който е пред нас, така че да имаш възможността да отидеш някъде и да ти кажат как да моделираш поведението си в тази сграда, ще бъде наистина успокояващо за хората.“

Театърът оповести, че ще посвети целия март 2020 г., за обмисляне на по-задълбочени мерки за преодоляване на климатичната криза.

Беше твърде просто да казваме, че ще работим програмата ни за един месец да се съсредоточи върху климатичния спешен случай, когато писателите така или иначе пишат през цялото време за това – допълва Федърстоун. – Вместо да напълним март по възможност с всеки брилянтен монолог за климата, ще спрем и ще се научим как от март нататък да се посветим на това да имаме нулев въглероден отпечатък.“

Културните организации в Лондон вършат доста в полза на климата и драстичната мярка на „Ройъл Корт“ не е изненадваща стъпка.

Ройъл Корт“ винаги е бил радикален и винаги трябва да бъде радикален и безстрашен в подхода си към към работата, кой я върши и за кого – казва директорката. – Просто трябва да го направим и трябва да е сега.“

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg