Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Лувърът е най-посещаваният музей в света през 2024 г.

Много музеи отчитат отлив, но всъщност се завръщат към „нормалната“ посещаемост отпреди пандемията

„Мона Лиза“ е най-голямата атракция на Лувъра и поради прекомерния интерес има план да бъде изместена в нова зала и дори да се направи специален вход за посетителите, дошли специално за шедьовъра. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Лувърът е най-посещаваният музей в света през 2024 г.

„Мона Лиза“ е най-голямата атракция на Лувъра и поради прекомерния интерес има план да бъде изместена в нова зала и дори да се направи специален вход за посетителите, дошли специално за шедьовъра. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лувърът в Париж остава най-посещаваният музей в целия свят, плътно следван от Ватиканските музеи и Британския музей в Лондон. Парадоксално в годината на Олимпиадата в Париж, френската институция е привлякла 1% по-малко посетители в сравнение с 2023 г., но това не е повод за притеснение, тъй като през изминалата 2024 г. музеят е посрещнал общо 8 737 050 посетители. Същевременно институцията продължава да се бори с проблемите на свръхтуризма и се планира голям ремонт, който да облекчи натовареността му.

Във Ватиканските музеи са влезли 6,8 млн. души, малко по-малко в сравнение с 2023 г. Всъщност много от световните музеите през 2024 г. отчитат по-малко посетители, но това е добра новина и показва връщане към статистиката от преди Ковид пандемията, изтъква „Арт Нюзпейпър“. За контекст: през 2019 г. посетителите във Ватиканските музеи са били с 57 хил. по-малко от изминалата година.

Тенденцията на връщане към нормалните нива на интерес от публиката все още не е достигнала Великобритания – „Тейт Модърн“ например отчита 6,1 млн. души през 2019 г., но за 2024 г. те са само 4,6 млн. (Въпреки това музеят все пак е на 5-о място по посещаемост в света.) Същото се наблюдава и при Националната галерия в Лондон, която отчита 47% по-малко посетители в сравнение с нивата от 2019 г., по-малък е интересът към Кралската академия и към „Тейт Бритън“.

В Европа на голяма популярност се радват още „Прадо“ в Мадрид, който привлича общо 3,9 млн. души за годината, 16% повече в сравнение с 2023 г. В Амстердам „Рейксмузеум“ отчита лек спад от 8%, но това се обяснява с блокбъстър изложбата с творби на Вермеер през 2023 г. Междувременно Музеят на Ван Гог отбелязва ръст от 9%, а „Уфици“ във Флоренция – 7%.

Два руски музея заемат 11 и 12 място по популярност в света, това са съответно Държавният руски музей и Ермитажа. Всички руски институции отчетоха спад в посещаемостта след руската инвазия в Украйна и прекъсването на културните връзки със Запада, отбелязва „Арт Нюзпейпър“. През 2024 г. се наблюдава известно завръщане в броя посетители, Ермитажът например отчита 3,6 милиона, с 28% по-малко от отчетеното преди пандемията и войната.

При палестинските и израелските музеи се забелязва по-пряко отражение от войната. Музеят на изкуствата в Тел Авив например е работил само 260 дни от годината и отбелязва 23% спад в очакваните посещения за годината. Отлив отчитат също Израелският музей в Йерусалим и Палестинският музей в град Рамала на Западния бряг.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90