„Червен списък за спешни мерки за опазване на културното наследство на Ирак, заплашено от унищожение“ състави Международният съвет на музеите (ICOM) в Лувъра. Това е актуализирана версия на първия списък, публикуван през 2003 г. след ограбването на Музея в Багдад и кражбите на творби на древна Месопотамия. Той бе изготвен от съвместен френско-иракски екип в Париж под ръководството на Беатрис Андре-Салвини, тогава директор на отдела за Близкия Изток в Лувъра, пише „Льо Монд“.
Начинанието на учените е инспирирано от варварските разрушения от Ислямска държава на археологически обекти в древна Месопотамия, люлка на цивилизацията с появата на първата писменост преди пет хиляди години на територията на днешен Ирак и част от Сирия, и масовото разрушаване с пневматични чукове на асирийски скулптури в Музея в Мосул, с експлозиви в древната асирийская столица Нимруд и античния град Хатра по пътя на керваните в Партското царство, плячкосванията на древните градове Ниневия и Хорсабад.
Защото Ислямска държава не само разрушава, но и плячкосва всичко, което може да се отнесе, включително и части от статуите, които сама е разбила, за да ги препродаде на черния пазар. Първоначално откраднатите части се прибират в подземия, след това стават част от незаконния трафик на предмети на изкуството чрез мафиотските мрежи. Тази незаконна търговия е един от основните финансови източници на Ислямска държава, заедно с петрола.
„Червеният списък“ дава възможност на митниците, на полицията в цял свят, на Интерпол и на специалистите да върнат откраднатите артефакти, които се предлагат за продан в интернет, на аукциони и в антиквариати. Потенциалните продавачи на произведения на изкуството от Ирак или Сирия, чийто „Червен списък“ бе публикуван през септември 2013 г., са приканени да проявяват по-голяма предпазливост за произхода и законната документация на артефактите, които предлагат.
Става въпрос за типология на най-търсените 35 произведения със снимки, описания, размери, произход и датировка. В този списък фигурират плочки, цилиндри и глинени конуси с клинописни текстове, печати, мозайки от червена теракота, резбовани врати от тиково дърво, плочи от слонова кост, камък или алабастър украсени с релефи, оброчни фигурки и статуи от бронз, глина или алабастър, съдове, стъклени флакони, бижута, монети…
Международният съвет на музеите е разработил нови начини за предприемане на спешни мерки със създаването на Група за реагиране в помощ на музеите в случай на нападение, а от две години разполага и с Международна обсерватория на незаконния трафик на паметници на културата. Обезкръвяването на културното наследство на древна Месопотамия е зловещо. Древните градове Мари и Апамея в Сирия бяха изцяло плячкосани. Двете сателитни снимки от Апамея след минаването на ислямистите показват зона надупчена като решето.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение