Ако в последните месеци сте минавали през градинката пред Народния театър, със сигурност сте забелязали красивата стъклена постройка, която доскоро наподобяваше градска клоака. Днес всичко е различно. Тук вече е читАлнЯта – ново любимо място на софийските любители на книгите.
Когато малко преди Коледа отивам да се срещна с двигателите на уютното местенце, знам, че тъкмо е поставена празничната украса. Не ме посрещат обаче тонове разноцветни лампички, къдрички, борови игли и изкуствен сняг. От добре познатия иначе коледен кич няма и следа. В читАлнЯта кротко се издига книжна елхичка, а от високия таван се спускат елегантни плетени топки.
Всичко друго е постарому – отрупани лавици с книги, няколко електронни четеца, удобни седалки наоколо и усмихнатите Ники и Пав, които посрещат гостите си. До момента, за по-малко от пет месеца, проектът има вече близо 1700 читатели – от съвсем възрастни хора до новородени бебенца, които след години ще могат да видят в електронния си картон какво са им чели родителите им като малки. Принципът за получаването на карта е прост – даряваш книга и получаваш безсрочното право да заемаш други заглавия. До две наведнъж, за срок от 20 дни.
Николета Руева ми обяснява, че когато някой закъснява, просто му звънят, за да напомнят и не след дълго той си връща книгата или пък я презаписва. В повечето случаи читателите са много отзивчиви, а изключенията са по-скоро забавни – една жена например с повишен тон няколко пъти си презаписвала книгата, защото не можела да я прочете, и дори се скарала по телефона какво е това безобразие срокът за заемане да е само 20 дни.
В читАлнЯта, разбира се, не се приема всяко дарение – на сайта си инициативата има публикуван списък с търсени заглавия, за да се обогати реално фондът, а да не се превръща мястото в склад за непотребни някому томове. Понякога обаче изскачат и непоискани, но много ценни издания – като „История на киното“ (в 3 т.), донесени от възрастна жена. Тя обяснила, че именно заради стойността им ги дарява – а и защото котаракът ѝ започнал една по една да изяжда книгите в библиотеката ѝ…
За децата около читАлнЯта пък разпалено говори Павлина Радославова – и за тяхната умилителна склонност да строят къщи от големите дървени букви пред постройката.
„Много е смешно понякога – добавя Ники. – Аз отивам при тях и ги питам – с тази буква ли започва името ти, а ми отговарят възмутено: нееее, това е къща!“
Всъщност всеки желаещ може да напише нещо по свой избор с тях в тревата наоколо и да го снима за спомен. Това например е направила щастлива двойка нюйоркчани, пристигнала в България да осинови момченце от Сливен – и пред читАлнЯта изписала името му, Салваторе. Ники и Пав (а към нас междувременно се присъединява и идеологът на проекта, писателят Александър Шпатов) признават и че са им крали букви – „Ж“ и „А“, задигнати от момче и момиче, както показали записи на камерите.
„Взели са си явно своите букви, това са едни Андрешко и Жулиета“, шегува се Шпатов.
Обсъждаме какво ли не и неусетно се потапяме дълбоко из уютната атмосфера. Темите минават през все по-големия брой читатели (до 150-ина дневно през уикендите) и съвременната българска литература към електронните книги, инфо-таблета и стръмните стъпала към втория етаж. Или акциите за издаване на безплатни карти за студенти и ученици. Или пък как да направите неочакван подарък – като дарите книга в читАлнЯта, а в замяна вземете сертификат, който да подарите на близък или приятел. С него той по-късно вади своята персонална карта – и получава достъп до книжната съкровищница, благодарение на вас.
Докато говорим, през прага пристъпва и още един писател – Димитър Кенаров. Той попълва кратката форма за издаване на карта, получава си я и първото нещо, което заема, е романът „432 херца“ на Недялко Славов, малко по-рано спечелил наградата „Хеликон“.
Друга читателка, Надя, дошла минути по-късно, пък си тегли от литературните късметчета, услужливо написани на цветни листчета и омесени в буркан. Те са за по-авантюристичните натури – бъркаш в съда и вадиш заглавие на книга – която след това да заемеш. На Надя, която е гост на читАлнЯта от самото ѝ създаване и не прикрива никак симпатиите си към момичетата и препоръките им, се пада „Сто години самота“ на Габриел Гарсия Маркес. Напълно в духа на романа и тя пожелава на всички читатели много магически реализъм.
А както пише в книгата за гости драматургът Жорди Галсеран към софиянци:
„Късметлии сте да имате място като това. Насладете му се! Благодаря ви много“.
Късметлии сме наистина.
Вижте още снимки от атмосферата на читАлнЯта.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение