Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Магическото мислене, защо новините все по-често са свързани с него

Разваляне на магии, шапки от станиол срещу 5G, ретрограден Меркурий, ръсене на пътища със захар... Правите ли опити за въображаем контрол върху съдбата?

„Ходжата“ - герой на репортажа на Вероника Димитрова за Нова телевизия. Снимка: Стопкадър Нова - Магическото мислене, защо новините все по-често са свързани с него

„Ходжата“ - герой на репортажа на Вероника Димитрова за Нова телевизия. Снимка: Стопкадър Нова

Жена дала 90 хиляди лева на „ходжа“, за да развали „родова магия“. Хора вярват, че 5G мрежите им въздействат негативно и се предпазват с шапки от станиол. Политици отказват да сключват договори и да взимат решения, защото Меркурий е ретрограден. Всичко това са примери за магическо мислене, които оформят ежедневието ни и пълнят новинарските емисии.

Магическото мислене по определение е вярата, че мисли, действия и най-вече символи – материални или не – въздействат върху реалния свят. Простичко уж, но всъщност изключително опасно.

Корените на магическото мислене са дълбоко в миналото. То се е родило в праисторическите времена, когато хората са нямали нито обяснения за природните явления, нито реална защита, нито контрол върху живота си. В книгата си „Тотем и табу“ Фройд говори за „огромното доверие на примитивния човек към могъществото на неговите желания“. Именно тогава се раждат много ритуали, които оцеляват хилядолетия – като молитвите за дъжд или за здраве.

Според психолозите магическото мислене е характерно за децата на възраст между 3 и 7 години. Те вярват в свръхестествени същества, но и в това, че мислите им или дейстията им са причинили проблем в семейството например. Това е етап от развитието, който е полезен, но трябва да бъде надраснат, за да се стигне до логическото мислене.

Но често възрастните не успяват да надскочат детските си заблуди. Също като при децата, липсата на реален контрол върху събитията в живота им ги кара да останат в капана на магическото мислене и да оформят житейския си път според него. Ритуали, обреди, заклинания… Всичко това едновременно явно и незримо присъства навсякъде.

През 2015 г. кметът на Нова Загора организира ръсене на пътищата в района със захар, която трябваше по „магически начин“ да спре зачестилите катастрофи, като обясни в официален документ решението си:

„Общинското ръководство се основава на древно предание, според което, ако пътищата се поръсят със захар, това ще прогони злата прокоба“.

За това вещерство бяха отделени държавни ресурси. И е едно от най-ярките доказателства за загуба на контрол, в случая административен.

Вярата, че можеш да промениш реалността с мисли и думи, е възприета и от религиите, които изтъкват силата на молитвите. Аналогията с детството е безспорна – казваш желанията си на авторитетна фигура, която никога не си виждал, и очакваш тя да ги изпълни. Просто не е само на Коледа. Други пък не се молят на Бог. Молят се на вода, наричат я „мълчана“ и вярват, че заклинание като „реченото да бъде сторено“ е нещо като „enter“ на компютъра. Трети плюят през рамо, чукат на дърво, изпълняват дребни, дори неосмислени докрай ритуали, за да „контролират“ съдбата.
Психолозите са категорични, че най-податливи на магическо мислене са хората с обсесивно-компулсивно разстройство, шизофрения и генерализирано тревожно разстройство. Именно при тях се забелязват най-силно компулсивни действия – ирационални постъпки и ритуали.

Вярата в астрологията, хюман дизайн, хиромантия и прочие, се обяснява с „ефекта на Барнъм“. Това е склонността на хората да възприемат като точно описание на своята личност всякакви неясни и повърхностни формулировки. Психологът Бъртрам Форер помолил студентите си да попълнят тест, за да им направи личностен анализ. Вместо това обаче върнал на всички едно и също описание според хороскопа. После поискал от студентите да оценят доколко описанието съответства на личността им по петобалната система. Средната оценка била 4,26.

Магическото мислене бе почти институционализирано през 90-те години, когато беше истинският бум на врачки, екстрасенси, полтъргайсти… Тогава дори единствената българска телевизия излъчваше сеансите на Кашпировски и събираше пред екраните огромна публика. Причината за този взрив на вяра в свръхестественото беше липсата на сигурност, нестабилността на времето. Сега, 35 години по-късно, този феномен се завръща – светът е въвлечен в не една война, познатите опори са разклатени, всеки ден носи промени. Хората инстинктивно се опитват да поемат контрол върху живота си и когато това се оказва невъзможно, се връщат към атавистичното в себе си, стават отново като праисторическите си предци, които танцуват, за да извикат дъжд.

От това се възползват добре ориентиращи се дребни измамници като „ходжата“, спечелила 90 хиляди само от една заблудена жена, но и префинени и подготвени измамници на едро, които издават книги „требници“ и продават скъпи амулети, изработват и анализират „житейски пътеводители“ и сложни хороскопи, печелят от видеа в Ютюб и Инстаграм, в които обещават чудеса на повярвалите. Не е трудно да се възползваш от човек, попаднал в плен на магическото си мислене, точно както не е трудно да излъжеш дете, че фея отнася зъбките му. И също като детето, повярвалите в магията яростно се съпротивляват на всеки, който се опитва да ги разубеди с помощта на логиката. Те са вкопчени във вярата си, защото това е единствената им защита срещу враждебния свят.

Тази масова инфантилизация не обещава нищо добро за обществото, като при това се масовизира все повече. Един поглед в социалните мрежи е достатъчен – от обикновеното „чукане на дърво“ вече сме преминали към „сложна“ ритуална система в кичозен дизайн:

„Сподели тази картинка, за да получиш пари и късмет. В противен случай…“

Част от магическото мислене е и манията по позитивното мислене. „Не мисли нищо лошо, за да не ти се случи“ е типична мантра, водеща към ирационално обяснение на света.

Все пак не е нужно да се лишаваме изцяло от детската си вяра в магиите. Тя е забавна, освобождаваща и енергизираща. Но само ако си остане на игра. Хороскопите са чудесна тема за закачки, но не и за определяне на житейския път. Пиенето на вода е полезно, мълчанието също, но двете заедно са пресоляване на супата. А вместо захар по пътищата е по-добре да се ръси сол – това наистина може да е от полза за гражданството през зимата.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90