Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Македонска идентичност имало в Желязната епоха

Доказвали го докладите на учени от България, Русия и Македония

Според така формулираната теория, Александър Македонски (356 - 323 г. пр.н.е.) е късен представител на македонската идентичност. На снимката в дъното е паметникът на Александър в Скопие, на преден план е скулптурата на Крали Марко. Снимка: „Площад Славейков“ - Македонска идентичност имало в Желязната епоха

Според така формулираната теория, Александър Македонски (356 - 323 г. пр.н.е.) е късен представител на македонската идентичност. На снимката в дъното е паметникът на Александър в Скопие, на преден план е скулптурата на Крали Марко. Снимка: „Площад Славейков“

Корените на македонците не са в Античността, а далеч по-назад в историята, изтъкват учени от Северна Македония на международната конференция „Македония – кръстопът на епохи, цивилизации и култури, история – археология – изкуство“. На форума, организиран от университета „Гоце Делчев“ в Щип, за който съобщават македонски медии, са участвали историци от България, Русия и Македония. 

В 36 доклада, 45-те учени доказват културната идентичност на Македония от древността до днес, твърди деканът на историческия факултет към университета д-р Трайче Нацев. Според него докладите на учените са доказали, че началото на македонската идентичност е от времето на Желязната епоха – 1200 г. пр. н.е. Без да уточнява имената на българските учени, участващи в конференцията, д-р Нацев добавя, че това са представители на музеите в Самоков и Сандански, както и служители от Археологическия музей в София.

Всички артефакти, всички изследвания, които се правят на територията на Македония, потвърждават културната идентичност на македонците. Ето защо смятам, че не трябва да се обвързваме строго с периода на Древна Македония, защото нашите културни корени, на Македония и на местното население, живеещо в тези области, не идват от античния период. Древният период е от VI век и имаме голям брой археологически обекти, които идват от много по-ранни периоди – например от Желязната епоха. Така че намираме символи, които можем да видим в цялата хронологична рамка, която продължава през желязната епоха, през класическия период и чак до края на този древен период“, твърди деканът.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg