Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Марин Райков пише до „Таймс“: Не е мит, че Цар Борис III е приятел на евреите

Българският посланик във Великобритания опонира на твърдение в рецензия, че пиеса пренаписва българската история

Плакатът на спектакъла. Снимка: Pleasance Theatre - Марин Райков пише до „Таймс“: Не е мит, че Цар Борис III е приятел на евреите

Плакатът на спектакъла. Снимка: Pleasance Theatre

Марин Райков, посланик на България в Обединеното кралство, препоръча „на всеки безпристрастен зрител“ спектакъла „Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България“, която предизвика полярни мнения у нас заради изобразяването на монарха като нерешителен владетел. Посланикът ни заявява това в текст, публикуван в британския вестник „Таймс“ на 11 август.

„Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България“ е спектакъл на театралната трупа „Out of the Forest“ и бе представена като част от програмата на Международния театрален фестивал в Единбург. Пиесата е написана от Джоузеф Кълън и Саша Уилсън по книгата „Корона от тръни“ на Стефан Груев.

Текстът на Райков в „Таймс“ всъщност е отговор до редакцията на изданието по повод ревю, публикувано в средата на юли. В него авторът Колин Шиндлер твърди, че пиесата „пренаписва историята“ и повтаря мита, че цар Борис III е бил приятел на евреите.

„Сър, пишете, че пиесата „Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България“ на Единбургския фестивал е била обвинена в „пренаписване на историята“, тъй като погрешно твърдяла, че българският цар е спасил живота на 50 хил. евреи по времето на Холокоста. Пиесата отразява историческите факти коректно“, казва Райков.

Българският посланик дава исторически контекст на събитията, описани в пиесата – на 1 март 1941 г. германски военни влизат в България и премиерът Богдан Филов подписва присъединяването на страната ни към Централните сили. Въведена е антисемитската политика, но за разлика от останалите държави, евреите в България се ползват от закрилата на обществото. Под огромен натиск от нацистката власт българското правителство първоначално се съгласява да осъществи депортацията, но след силен обществен отзвук, процесът е осуетен.

„Съгласно инструкциите на цар Борис III, вътрешният министър Петър Габровски отменя депортацията и 50 хил. български евреи са спасени. Ролята на царя е решаваща като човека, контролиращ всички основни центрове на властта“, допълва Райков.

Посланикът не пропуска да отбележи и депортацията на евреите от бившите български територии в Македония и Тракия, като посочва, че те не са имали българско гражданство, а депортацията им е изцяло германска инициатива.

Спектакълът „Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на България“ ще се играе в Единбург до 28 август.

Вижте още: ЖЛЪЧЕН СПЕКТАКЪЛ ЗА ЦАР БОРИС III НА ФЕСТИВАЛА В ЕДИНБУРГ

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано