Опасни дървета за кастрене и премахване ще бъдат маркирани в някои части на Борисовата градина. За целта от Столичната община са ангажирали експерти от Научноизследователския сектор на Лесотехническия университет. Няма да бъдат отстранявани дървета, в които гнездят птици или които по друга причина са важни за екосистемата на парка.
За кастрене ще бъдат маркирани дървета, които имат сухи и опасни, силно наклонени и надвиснали над пътеки и пътища клони. Целта на подрязването е да се оформи здрава и безопасна корона. Дървета, които ще се предвиждат за сеч, са загиващи или вече загинали растения, които създават предпоставка за инциденти, възникване на пожари или влошаване на санитарното състояние на насажденията.
Маркирането започва на 17 март и ще обхване т. нар. Обект IV на Борисовата градина – в участъка, заключен между бул. „Симеоновско шосе“, бул. „Никола Й. Вапцаров“ и ул. „Атанас Дуков“, както и в Обект V – в участъка, заключен между бул. „Никола Й. Вапцаров“, бул. „Симеоновско шосе“, ул. Никола Габровски“, ул. „Апостол Карамитев“ и бул. „Г. М. Димитров“.
Дърветата, които подлежат на маркиране, обхващат ивица от 25 метра от двете страни на основните паркови алеи, където потенциално биха могли да представляват опасност за хората. Те ще бъдат маркирани на височина 1,3 м със син спрей (за кастрене) и оранжев спрей (за премахване) и контролни горски марки №A4236 и №Б9843 в основата на дънера, съобщават от Столичната община.
Все още няма яснота кога ще започне санитарната сеч – предстои да бъде съставена междуведомствена комисия с представители от Столична община и Столичния общински съвет, от НПО, от Изпълнителната агенция по горите и Лесотехническия университет. Тяхната задача е да приемат маркировката, за да може по реда на закона и наредбите на общината да се продължи процесът по кастрене и отстраняване на опасните дървета.
Дейностите са финална част от настоящата програма на общината за съхраняване, възстановяване и обновяване на горските насаждения в парка. Процесът е дълъг и включва множество процедури, включително е съобразен с периодите на гнездене на птиците, които обитават парка.
Борисовата градина е парк с особен характер, който съчетава в себе си хабитус на гора, затова управлението му включва дейности, типични при стопанисването на горски масив. Част от тях е изготвянето на т. нар. инвентаризация и лесопаркова експертна оценка на растителността, която се прави на всеки 10 години. Предстоящата маркировка на 17 март е началото на последния етап от настоящия процес по инвентаризация на парка.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение