Дни след твърдението, че Илон Мъск е осуетил украинска атака над руските военноморски сили в Украйна, авторът на биографичната книга за милиардера заяви, че в този разказ има фактологична неточност.
Откъсът от Уолтър Айзъксън бе публикуван първо във „Вашингтон Поуст“ в края на миналата седмица и в него се твърди, че собственикът на „СпейсЕкс“ тайно е поръчал на инженерите да изключат интернет покритието на „Старлинк“ на 100 километра от Крим. Идеята била да се осуети планирана украинска атака върху военноморските руски сили. Нападението трябвало да се случи през септември 2022 г. с подводни взривни устройства, контролирани чрез интернет от безопасно разстояние. Интернет връзката обаче прекъснала малко преди безпилотните устройства да достигнат до руската база в Севастопол.
Мъск опроверга историята и написа в Туитър, че „Старлинк“ поначало няма покритие в региона, следователно е невъзможно връзката да е била целенасочено прекъсната. Вместо това, уточни той, компанията е била потърсена по спешност от украинското правителство с молба „Старлинк“ да заработи в Севастопол „с ясното намерение да се потопи голяма част от руския флот“.
„Ако се бях отзовал на молбата, „СпейсЕкс“ щеше да стане съучастник във военните действия и да доведе до ескалация на конфликта“, обясни милиардерът.
Айзъксън също публикува частично опровержение в Туитър:
„Украинците са смятали, че покритието е достигало до Крим, но това не бе така. Те са поискали от Мъск да активира региона за тяхната атака над руския флот. Мъск не го направи, защото смяташе – вероятно с право – че това ще доведе до пълномащабна война“.
На следващия ден авторът допълни, че на база разговорите си с Мъск „погрешно“ разбрал, че Мъск въвел политика сателитите му да се ползват с военни цели в деня преди планираната украинска атака. Всъщност подобна политика вече съществувала, а Мъск само я затвърдил в деня преди готвеното нападение, уточнява биографът.
Преди Мъск и Айзъксън да уточнят ситуацията, от украинската страна реагираха остро и Михайло Подоляк, съветник на президента Зеленски, заяви, че действията на Мъск са „много повече от грешка“ и са загинали цивилни, плащайки „цената на коктейл от невежество и голямо его“.
Биографията на Мъск
Биографичната книга на Айзъксън за Мъск, излязла на англоезичния пазар на 12 септември, разказва историята на Мъск още от детството му в Южна Африка. Биографът, който вече има опит с романите си за Стив Джобс и Албърт Айнщайн, прекарва две години с Мъск, за да направи портрета на бизнесмена. Представени са постиженията му в космическата индустрия, мисията му да популяризира електрическите коли, надеждите му да създаде конкурентна компания за изкуствен интелект, както и турбулентния период след покупката на Туитър.
Засегнат е и личният му живот, разказва се за трудната връзка на малкия Илон с баща си Ерол, който го насилвал емоционално и физически. Мъск живее с баща си между десетата и седемнадесетата си година и според близки от неговото обкръжение, редките срещи с Ерол все още разклащат емоционално Илон. Баща му има афинитет към теориите на конспирациите, той отрича загубата на Тръмп от Байдън, твърди, че атаката над кулите близнаци не е извършена от арабски терористи и не вярва в ефективността на ваксините срещу Ковид.
В друг момент от биографията певицата Граймс, от която Илон има три деца, говори за „режим на демон“ в настроенията на Мъск, когато той „се оттеглял в бурята на съзнанието си“. Тогава, твърди тя, Илон може да предизвика много хаос, но друг път „режимът“ завършва с иновативно решение на даден проблем.
Говори се и за неочакваното му хрумване да купи Туитър. В деня, в който компанията приема офертата му за 44 млрд. долара, Мъск вечеря с четири от по-порасналите си деца, които очевидно не приемат радушно идеята на баща си.
„Мисля, че е важно да имаме дигитален публичен площад, който да е приобщаващ и да се ползва с доверие – обяснява им Мъск. – Как иначе ще изберем Тръмп за президент през 2024 г.?“
Айзъксън уточнява, че това е шега, но може и да греши – „с Мъск понякога е трудно да се прецени“. Допълва се още, че Мъск не подкрепя нито Тръмп, нито настоящия президент Байдън.
Илон Мъск има общо 11 деца (едното почива съвсем скоро след раждането) от три различни майки. Бизнесменът е почти обсебен от спада в раждаемостта и се опасява, че това може да застраши оцеляването на човешкия вид.
„Единствената причина да сме на Земята е да се възпроизвеждаме. Ако мога да имам още едно дете, бих. Не виждам причина да не го направя“, цитиран е Мъск в книгата.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение