Превръщането на родния дом на Адолф Хитлер в полицейски участък предизвика широко гражданско недоволство в Австрия и Германия, съобщава „Дойче Веле“. 78 години след смъртта на диктатора къщата му в Браунау на Ин се възприема противоречиво и в настоящия си вид заради тълпите поклонници, които се стичат на мястото, въпреки поставената табела „Никога повече фашизъм“.
Гражданският отпор на решението не стихва дори години, след като първо става ясно, че австрийските власти възнамеряват да превърнат имота в полицейски участък. С темата се занимава и документалният филм „Кой се страхува от Браунау?“ на Гюнтер Швайгер. Режисьорът посвещава пет години от живота си на продукцията и разглежда противоречията около родната къща на Хитлер.
„Превръщането на мястото в полицейски участък изпраща грешни сигнали и е шамар в лицето на жертвите“, твърди режисьорът пред „Дойче Веле“.
От септември филмът му се разпространява в кината в Австрия, а в края на октомври ще тръгне и в Германия.
Недоволството си са изразили и от гражданската организация „Bürgerinitiative Diskurs Hitlerhaus“ (Дискурс за къщата на Хитлер).
„Символиката е катастрофална – казва говорител на организацията. – Полицията има противоречива роля по времето на нацизма. Освен това има множество добри идеи и предложения как тази къща да се използва интелигентно и отговорно в контекста на съвременната история.“
През март „Дискурс за къщата на Хитлер“ провежда социологическо проучване сред представителна извадка от 1000 австрийци. 52% от анкетираните подкрепят превръщането на къщата в „институция, която се занимава с тематики като националсоциализма, антифашизма, толерантността, паметта и мира“, 23% подкрепят унищожението ù и едва 6% оценяват положително настаняването на полицията там.
Въпреки гражданското недоволство, няма административна пречка пред превръщането на родния дом на Хитлер в полицейски участък. Ремонтните дейности за пригодяването на имота за целите трябва да започнат този месец и ще струват на австрийската държава 20 млн. евро, но това едва ли ще успокои страстите, предполага „Дойче Веле“.
Къщата е собственост на австрийското семейство Помер дълги години. Родителите на Хитлер живеят в апартамент на втория етаж като наематели, Адолф се ражда там през 1889 г. Семейството му освобождава апартамента, когато бъдещият фюрер е на 3.
След анексирането на Австрия от Германския райх през 1938 г. собственик на имота става Нацистката партия, която превръща къщата в културен център. След края на войната имотът е върнат на първоначалните собственици, а държавата става наемател. През годините функционира като библиотека, училище и последно като център за хора с увреждания. Имотът не се използва от 2011 г., през 2016 г. официално става собственост на австрийската държава.
Години по-късно решение за функциите на къщата все още няма. В опит да разреши спора, властите установяват „Комисия за исторически правилното третиране на родното място на Адолф Хитлер“. В последния доклад на комисията, в която влизат политици и историци, се твърди, че „митът за фюрера и култа към личността му бяха и все още са част от основите на наратива за Хитлер“. За да се развенчае негативната конотация на мястото, най-подходящо е то да се използва за „служебно-административни или обществено-благотворителни цели“. Не се насърчава запазването му за образователни проекти или експозиции на историческа тематика.
Най-важното е къщата да не се превръща в място за поклонение на крайни националисти, обяснява Оскар Дойч, президент на „Еврейската общност във Виена“ и член на въпросната комисия. Вероятно има и по-подходящо приложение за имота, но „е предвиден полицейски участък на демократична и конституционна държава, а една от целите ù е да осуетява прояви на националсоциализма“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение