Зимата е златното време на кинолюбителите. Най-добрите филми излизат през декември (за да оставят пресни спомени сред журито на Оскарите), през януари и февруари по редовни и нередовни пътища повечето от номинираните заглавия стигнат и до нас, а в последния ден на февруари ще научим победилите… Десет дни след края на сезона на Оскарите, влизаме в сезона на „София филм фест“. Това е фестивалът, който в последните зимни дни ще ни поднесе най-доброто от света на седмото изкуство – предимно тази част, която българското киноразпространение обикновено пропуска: на голям екран, включително и някои от новите носители на Оскари, златни лъвове, мечки и още ценни за киноманите животински видове.
Двайстото издание на най-престижния кинофестивал у нас (включен в класацията на от 50-те световни топ фестивали) ще започне на 10 февруари – по традиция с български филм. Съвсем нетрадиционно обаче, този филм, спечелил в Кан наградата за сценарий ScriptEast през 2011 г., изкарва за първи път българското кино извън границите на чисто националната проблематика. „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син“ на Иглика Трифонова е сниман от предимно български екип, но изцяло извън България (в Босна и Херцеговина, Холандия и Швеция) и със световно известни актьори.
„Това е филм по действителен казус от съдебната практика на трибунала в Хага – разказа на първата пресконференция за СФФ Иглика Трифонова. – Мисля, че тази тема е много важна за нас, макар и от чужда история, защото показва как при нашите съседи, хора от етноси, които столетия са съжителствали мирно, могат да се обърнат едни срещу други, когато се намеси политиката.“
Във филма участва една от най-забележителните съвременни френски актриси – Ромен Боранже („Диви нощи”, „Пълно слънчево затъмнение”, „Апартаментът”), откритието на Бергман – Самуел Фрьолер („Най-добрите намерения”, „Диригентът”), македонската актриса Лабина Митевска („Преди дъжда” на Милчо Манчевски), Нермина Лукач („Яж, спи, умри”), Изудин Байрович и българските актьори Ованес Торосян и Красимир Доков. Оператор е Рали Ралчев, композитор – Теодосий Спасов. Продуцент е Росица Вълканова, с която Иглика Трифонова работи в тадем в „Писмо до Америка” и „Разследване”. Прожекцията на „Прокурорът…“е на 10 март от 19,30 ч. в зала 1 на НДК.
Още две български премиери ще видим в рамките на състезателната програма – „Сняг“ на режисьора Венцислав Василев и „Жажда“ на Светлана Цоцоркова. В 13-ото издание на късометражния конкурс „Джеймисън“ за наградата от 6 хиляди евро кандидатстваха рекорден брой филми – 95! От тях журито, председателствано от Ивайло Христов, ще избере 12-те участници в състезанието.
За да приемат аплодисментите на публиката, на пресконференцията се появиха Георги Стоев, Христо Илиев и Георги Пенков – по-известни като триото Джеки, Джони и Чарли с обща възраст 235 години. Те не само са определени за следващите носители на Наградата на София, но и ще покажат новия си филм „Добро утро, Капитане!“ на специална премиера в кино „Люмиер“.
„Това не е смешен, а весел и радостен филм“, уточни за зрителите Джеки Стоев.
Разбира се, най-голям интерес предизвикват две програми – рубриката „Големите награди“ с филми като „Такси“ (Златна мечка от Берлинале 2015), „Отдалече“ (Златен лъв – Венеция 2015), „Стая“ (наградите на публиката от Торонто и Варшава, 4 номинации за Оскар).
В рамките на „Киното днес“ има и друг филм с номинации за Оскар – „Карол“ на Тод Хайнс (по едноименната книга на Патриша Хайсмит, която наскоро излезе на български) с Кейт Бланшет и Руни Мара, „Рюзо и неговата седморка“ – последният засега филм на Такеши Китано, нови продукции с участието на Джейк Джиленхол („Разрушително“ на Жан-Марк Вале) и Пенелопе Крус („Ма ма“).
Голямата новина от първата пресконференция на „София филм фест“ са двете гостувания на легендарни фигури от световното кино. Тед Кочев е канадски и американски гражданин, но и двамата му родители са българи.
„Това го прави най-награждавания български режисьор (с две номинации за Златна палма в Кан и една награда BAFTA) – обяви шеговито директорът на фестивала Стефан Китанов, – защото Кочев е „български режисьор“ толкова, колко най-хитовият му филм „Рамбо: Първа кръв“ е български филм, а компютърът – българско изобретение.“
Вторият гостенин е още по-голяма легенда – аниматор, актьор, сценарист и режисьор на култови заглавия като „Бразилия“, „12 маймуни“, „Страх и омраза в Лас Вегас“, но най-вече член на „Монти Пайтън“ или както ги определи Китанов – „наследниците на „Бийтълс“ в комедията“: Тери Гилиъм.
И двамата големи режисьори ще бъдат представени с филмови панорами.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение