Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Медийна буря в САЩ след отказ на две издания да подкрепят кандидат за президент

„Вашингтон Поуст“ загуби 200 хил. читатели, „Лос Анджелис Таймс“ се раздели с главния си редактор

Джеф Безос е собственик на „Вашингтон Поуст“ от 2013 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Медийна буря в САЩ след отказ на две издания да подкрепят кандидат за президент

Джеф Безос е собственик на „Вашингтон Поуст“ от 2013 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Две от най-влиятелните медии в САЩ се изправиха пред вълна от критики, масови оставки и отлив на читатели заради отказа си да застанат категорично зад един от двамата кандидати на предстоящите президентски избори в страната на 5 ноември. „Вашингтон Поуст“ и „Лос Анджелис Таймс“ нарушиха дългогодишната си редакционна политика да заемат страна и предизвикаха широк дебат за демокрацията и четвъртата власт.

Традицията „Поуст“ да посочва своя избраник за президент датира още от 1988 г. „Ел Ей Таймс“, в миналото считан за републиканско издание, прави почивка от практиката в периода 1976-2004 г., но я подновява през 2008 г., за да застане зад Барак Обама. И двете издания са се готвели да се обявяват за Камала Харис, твърдят източници, но са били възпрени от собствениците на изданията – и двамата милиардери. В отговор „Поуст“ загуби 200 хил. платени абонати, загуби трима от 9-членния си редакторски борд и понесе няколко оставки в нюзрума. Решението на „Лос Анджелис Таймс“ също не мина без загуби за изданието – напусна шефката на редколегията Мария Гарза, а над 200 служители подписаха отворено писмо, за да поискат обяснение.

Собственик на „Лос Анджелис Таймс“ и човекът, който блокира редакторите да изберат страна, е Патрик Сун-Шионг. В изявление за „Ню Йорк Таймс“ дъщеря му твърди, че решението на семейството е провокирано от продължаващата подкрепа на Харис за Израел по време на войната в Близкия изток.

Джеф Безос, собственик на „Вашингтон Поуст“, избра по-открит подход и сам написа текст за вестника. В есето си той обяснява, че се опасява, че читателите са загубили вяра в традиционните медии и вместо това получават информацията си от социалните мрежи, където са уязвими от дезинформация.

„Подкрепата за един или друг кандидат на президентските избори няма да наклони везните – пише милиардерът. – Гласоподавателите в Пенсилвания например, които още не са решили за кого да гласуват, няма да си кажат: „Ще гласувам за избраника на този или онзи вестник“. Не. Това, което подкрепата за един кандидат прави, е да създаде усещане за предубеденост, зависимост на медията. Краят на тази практика е принципно решение и правилният избор.“

Критики срещу изданията дойдоха и от техни бивши високопоставени служители. В Х (Туитър) Марти Барън, бивш редактор на „Поуст“, пише, че това е „проява на страх и жертвата е демокрацията“. Междувременно двадесетина колумнисти на изданието излязоха с изявление, че се прави отстъпление от „фундаменталните редакторски убеждения на обичния ни вестник“.

Броженията се засилиха двойно и когато стана ясно, че в същия ден, в който „Поуст“ е публикувал отказа си да избере страна, представители на космическата компания на Безос са се срещнали с Доналд Тръмп. Милиардерът отрича бизнес интересите му да са замесени в решението, но отбелязва, че съвпадението е наистина злощастно и изразява съжаление, че не е обърнал внимание на календара по-рано, за да измести срещата за след изборите.

Президентските избори в САЩ са на 5 ноември, а надпреварата за всеки гласоподавател остава ожесточена.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС