Вечерята навън след забързан делник е била популярна и преди 5000 години, сочи находка на група археолози в Ирак, които откриха останките на древен хан от 2700 г. пр. Хр. Заведението за хранене е обслужвало клиенти в древния шумерски град Лагаш. Останките му са се намирали само на около 50-ина сантиметра под повърхността, съобщава Си Ен Ен.
Механата е имала зона за хранене на открито и вътрешна зала, в която се открояват пейките, голяма печка, 5000-годишен прототип на днешния хладилник и дори останки от храна. Запазени са дузина конусообразни купи със следи от риба във вътрешността им.
„Първо се показа много голяма печка, която всъщност е много красива – коментира Рийд Гудман, археолог от Пенсилванския университет. – От различната температура и отлаганията на пепел се е появило оцветяване в цветовете на дъгата, а вътрешността ѝ е рамкирана от големи тухли.“
Лагаш е бил един от най-старите и големи градове в южна Месопотамия, обитаван от петото докъм средата на второто хилядолетие пр. Хр., отбелязва Си Ен Ен. Днес е важна археологическа забележителност, която се изследва обстойно от 2019 г. насам като част от съвместен проект на музея „Пен“ във Филаделфия, Кеймбриджкия университет и Багдадския държавен орган за антики и наследство.
В миналото археологическите изследвания са се съсредоточавали върху религиозната архитектура и частите от града, населявани от по-заможните граждани, но откритието на хана всъщност е доказателство за това, че градът не е бил съставен единствено от управляващи и роби. Основните клиенти на заведението най-вероятно са били представители на средната класа.
„Самият факт, че съществува публично място, на което хората може да поседнат, да пият и да хапнат рибена супа, означава, че не всички се трудят под тиранията на кралете – коментира Гудман. – Ето това вече ни дава много по-ясна представа за многопластовата история на града.“
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение