Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Международната космическа станция се „пенсионира“ през 2030 г.

През 2031 г. ще се разбие в гробището за космически кораби в Тихия океан

Международната космическа станция е в орбита от 1998 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Международната космическа станция се „пенсионира“ през 2030 г.

Международната космическа станция е в орбита от 1998 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Международната космическа станция предстои да бъде „пенсионирана“ през 2030 г., прогнозира НАСА. През 2031 г. тя ще се разбие в предварително изчислено място в Тихия океан, познато като „гробището за космически кораби“, пише Би Би Си.

Мястото „Пойнт Немо“ е известно като най-уединеното място на планетата, тъй като е заобиколено от вода в продължение на хиляди километри. Там биват насочени спътници, космически сонди и други космически кораби, сред които и руската космическа станция „Мир“ през 2001 г.

Международната космическа станция е проект на пет космически агенции и излиза в орбита през 1998 г. От 2000 г. на нея непрекъснато има екипаж, в лабораторията ѝ са се провели над 3000 проучвания, но износването на инфраструктурата ѝ, както и остарялата техника не ѝ позволяват да продължи дейността си след 2030 г., съгласни са и от руската страна. По договора на петте агенции-основателки станцията ще функционира до 2024 г. и всяко удължаване на този срок трябва да бъде договорено със съгласието на всички страни. Макар и руските учени вече да са заявили желанието си да продължат работата си с американските си колеги и след изтичането на срока през 2024 г., това може да се окаже проблем предвид нарастващото напрежение между администрациите на президентите Джо Байдън и Владимир Путин, изтъква Би Би Си.

Но това не означава, че в продължение на 6 години станцията ще стои необитаема – плановете на НАСА са комическият съд да бъде насочен към ниската околоземна орбита и предоставен за ползване от частния сектор.

„Частният сектор, с помощта на НАСА, има техническите и финансови възможности да развива и поддържа туристически дестинации в ниската околоземна орбита“, смята Фил МакАлистър от НАСА, който отговаря по всички въпроси, свързани с туристически и комерсиални пътувания до космоса.

Целта е в ниската околоземна орбита, както се нарича още базова и се разпростира на височина от 200 до 1200 км от Земята, да се създаде „силна икономика, предвождана от САЩ“. През 2020 г. НАСА подписа договор с тексаската компания „Axiom Space“ за построяването на поне един обитаем модул, който да бъде прикачен към Международната станция. Междувременно Агенцията е предоставила финансиране на три други компании за изготвянето на дизайна на нова космическа станция и други туристически дестинации в космоса.

Частният сектор вече е значима част от американската космическа програма – частни компании като „Спейс Екс“ на Илон Мъск и „Блу Ориджин“ на Джеф Безос извършват доставки на товари и астронавти.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано