Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Миг преди апокалипсиса на Брандо

Поетичен портрет на актьора от Мери Елън Марк, чиято първа изложба предстои в Софийска градска галерия

Мери Елън Марк - Марлон Брандо, „Апокалипси сега“, Филипините, 1976 - Миг преди апокалипсиса на Брандо

Мери Елън Марк - Марлон Брандо, „Апокалипси сега“, Филипините, 1976

70-те години са последното десетилетие, в което Марлон Брандо е огромен, макар и не много активен актьор. През 1972-а се снима във филмате „Кръстникът“ и „Последно танго в Париж“, но остава недоволен от ролите си и в двата. През 1979-а, в „Апокалипсис сега“, играе полуделия полковник Кърц – и това е кулминацията в кариерата му. Оттам нататък, до смъртта си четвърт век по-късно, Брандо снима в още 5-6 филма, но с тях или без тях, последният му наистина велик момент, е през 1979-а, на снимачната площадка на „Апокалипсис сега“.

Тъкмо този момент е запечатала Мери Елън Марк: поетичен портрет на Брандо, напуснал кръвожадния свят, създаден от Копола, и потънал в друг, на едно крехко съвършено създание – водно конче. Този кадър е сред 40-те фотографии на Мери Елън, които ще бъдат показани в Софийска градска художествена галерия между 27 март и 22 април.

Изложбата представя три цикъла – портрети на знаменитости и кадри от снимачните площадки на култови филми, „Пози“ и „Индийски цирк“. Ще видим Федерико Фелини, докато снима „Сатирикон“, Патрик Суейзи в калифорнийския си дом, Шон Пен в гримьорна, Уди Алън на балкон в Манхатън, Джони Деп на снимките на „Слийпи Холоу“… В изложбата е и малолетната проститутка Тайни, чийто живот фотографката проследява през годините, бездомни деца в Калифорния и Сиатъл, 9-годишната Аманда с цигара в ръка, клоуни, джуджета, хипопотам и слон под цирковите тенти в Индия, Джони Лий Купър и Хенри Милър в инвалидна количка, бутана от Туинка в бяло трико…

Мери Елън Марк – Джони Деп на снимките на „Sleepy Hollow“, 1999

Мери Елън Марк е сред най-уважаваните автори в съвременната фотография. Експозицията в София е нейната 136-а самостоятелна изложба – пътуваща менажерия от човешки лица и тела, спирки от пътешествията ѝ около света. Нейни фотоесета и портрети са публикувани в над 100 издания, сред които „Лайф“, „Ню Йоркър“, „Ролинг Стоун“, „Венити феър“… Тя има пет докторски степени от пет различни университета в САЩ. Родена е през 1940 г., умира през 2015-а.

Днес за първи път творби на Мери Елън Марк ще бъдат показани в България, в рамките на поредицата „Майстори на фотографията“, създадена от фондация МУСИЗ и фондация „Америка за България“.

Мери Елън Марк – Рам Пракаш Синг със слона Шаяма, „Великият златен цирк“, Индия, 1990

Колекцията пристига у нас от галерията на Хауърд Грийнбърг (Ню Йорк), който ще изнесе отворена лекция пред българската публика на 28 март, ден след откриването на изложбата. Грийнбърг е специалист по фотографско изкуство от XIX и XX век и е търсен авторитет в определянето на неговата стойност на арт пазара. Като признание за неговия труд в тази област и неговата ненадмината колекция от повече от 30 хил. фотографии, списание „Америкън фото“ обявява Грийнбърг за един от 25-те най-важни личности във фотографията.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90