Тези дни площадката, където ще се издига музеят Гугенхайм в Абу Даби е пуста: само суха земя и бетонни колони, стърчащи в единия края на остров Саадият, северно от градския център. Само след три години това прашно и изпечено от слънцето място ще се превърне в международна туристическа атракция. Тогава ще отвори врати проектираният от Франк Гери музей – величествена постройка от привидно хаотични гигантски бетонни блокове и прозрачни сини конуси, разказва „Ню Йорк Таймс“.
Заемайки площ от 42 000 кв. м, този архитектурен шедьовър на стойност $800 млн. е 12 пъти по-голям от прочутия Гугенхайм на Франк Лойд Райт в Ню Йорк. В необятните зали на арабския филиал ще бъдат изложени произведения на изкуството от 60-те години на 20 век до днес. Транснационалната колекция е специално подбрана от кураторите на Гугенхайм. Тя ще включва както символи на американската поп култура като опаковките Brillo на Анди Уорхол и фотографиите на Малборо мен от Ричард Принс, така и творби на автори от Китай, Индия и Близкия изток.
Гугенхайм в Абу Даби е само малка част от мащабната инициатива за $27 млрд. на ОАЕ за развитие на туризма. Проектът на Франк Гери е един от трите музея, които се строят с държавно финансиране. Следващата година в столицата на Емирствата ще отвори врати филиал на Лувъра с архитект Жан Нувел. През 2016-а ще бъде открит за посещения Националният музей Зайед, проектиран от Норман Фостър и консултиран от Британския музей.
Парадоксално, но местните власти, финансиращи всичко това, настръхват, когато трябва да обясняват защо налагат западни брандове и ноухау.
„Все отнякъде трябва да започнем – казва Заки Ануар Нусейбех, съветник по културните въпроси в ОАЕ. – Знаем, че не можем да създадем култура за един ден, така че стратегически строим музеи, които с течение на времето ще възпитат нашия народ да намери собствената си идентичност. Да се надяваме, че след 30-40 години ще имаме собствен културен елит и няма да се налага на младите да ходят до Лондон или Париж, за да учат изкуство“.
Нусейбех посочва за пример успеха на Гугенхайм в Билбао, който е финансиран от автономното правителство на Страната на баските в Испания, и от откриването си през 1997-а насам привлича по един милион посетители годишно.
До 50-те години на 20 век Абу Даби не е нищо повече от няколко рибарски селища и ферми за фурми, населявани предимно от рибари, ловци на перли и бедуини. Едва след откриването на петролните залежи през 60-те в емирството се появяват първите асфалтирани пътища, училища и болници. Оттогава насам столицата на Емирствата се развива с бесни темпове, а западната цивилизация мигрира на изток.
Ханан Сайед Уорел, старши представител на Гугенхайм в Абу Даби, разказва посред 40-градусовата следобедна жега каква метаморфоза е претърпял разположеният наблизо остров Саадият: „Преди 10 години тук нямаше нищо. През 2006-а можеше да дойдете само с лодка. Нямаше път или мост. Нищо друго, освен пясък“.
За тези 8 години, откакто властите в Абу Даби започнаха проекта, се случиха много неща. През 2008-а удари световната икономическа криза, после избуя Арабската пролет. В рамките на ОАЕ се смениха отговорните лица в Държавната инвестиционна компания за туризъм и благоустройство, която отговаря за музеите. Покрай икономически неволи и политически смут през 2012-а работата върху музеите бе замразена.
Архитектът Франк Гери си спомня: „Всички колони бяха забити и изведнъж работата спря. Настъпи мълчание. Година по-късно в инвестиционната компания нови хора бяха назначени да движат проектите и нещата потръгнаха…“
В сравнение с Доха – столицата на Катар, където кралското семейство нае водещи експерти и похарчи според слуховете над 1 млрд. долара за шедьоври на Сезан, Пикасо, Ротко, Туомбли и Деймиън Хърст – Абу Даби има малко по-скромни цели. Макар и никой в местния Гугенхайм да не говори за пари, музейни работници твърдят, че с бюджет от около $600 млн. кураторите в тандем с властите са купили към 250 творби.
Гугенхайм в Абу Даби ще има галерии на четири нива. Първото е предназначено за постоянните колекции, а останалите три – за специални изложби. Гигантски външни конуси хвърлят така необходимата сянка над посетителите. Франк Гери обяснява, че му хрумнало да ги проектира, след като прекарал известно време в Близкия Изток: „Забелязах, че макар и да е страшна жега, хората обичат да стоят навън, защото климатиците са много силни“. Неговата система от конуси, наподобяващи индианска палатка, спира палещите слънчеви лъчи и отвежда нагоре горещия въздух. В самите конуси има изложбени зали, в които кураторите ще подредят специфични произведения на изкуството.
Ричард Армстронг, директор на Фондация Гугенхайм, казва: „Това е голяма сграда, а местната публика не е свикнала да посещава арт музеи. Затова галериите ще бъдат подредени тематично. В едни помещения хората ще се запознават с абстрактното изкуство, а в други – с фигуративното изкуство. Някои галерии ще изследват концептуалното изкуство. Други ще са посветени на творците от 60-те, черпили идеи от историята и приспособявали ги към собствената си култура. Ще се опитаме да изследваме поп културата през времето и пространството“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение