Културният туризъм става все по-масов в годините след пандемията, и през 2024-та музеите готвят нова порция изкуство, с която да привлекат вниманието на разглезената от изобилие публика. Големите европейски музеи и галерии залагат на знаменити имена от света на изкуството. Париж, Лондон, Виена, Амстердам и Берлин ще бъдат желани дестинации за ценителите с изложби на Микеланджело, Рой Лихтенщайн, Бранкузи, Йоко Оно, шедьоври на движението „Арте повера“ и други.
„Йоко Оно: Музика на съзнанието“
„Тейт Модърн“, Лондон (15 февруари – 1 септември)
В голямата си ретроспективна изложба в „Тейт Модърн“ Йоко Оно показва над 200 творби – инсталации, видео, аудио и фотография. Към тях тя предлага и вид инструкции за максимално въздействие. С кратки послания Оно подканя посетителите сами да довършат творбата с помощта на въображението и сетивата си. Фокусът на експозицията е насочен към петте години на Оно, прекарани в Лондон, когато се раждат и творбите ù с най-радикални послания.
„Франс Халс“
Райксмузеум, Амстердам (16 февруари – 9 юни)
След (касовите) експозиции, посветени на Вермеер и Рембранд, тази година Райксмузеум насочва вниманието към Франс Халс. Творчеството на нидерландския майстор ще бъде представено с около 50 картини, предимно портрети, значителна част от които ще бъдат заемки от чужди колекции. Изложбата обещава да произведе събитие – завръщането на „Смеещият се кавалер“ в Нидерландия за пръв път от повече от 150 години. Оригиналът се съхранява в музея „Wallace Collection“ в Лондон.
„Рой Лихтенщайн: Изложба за 100-годишнината“
Музей „Албертина“, Виена (8 март – 14 юли)
„Албертина“ ще отбележи 100-годишнината на американския художник Рой Лихтенщайн с голяма ретроспективна експозиция. В австрийската столица ще бъдат подредени над 90 негови картини, скулптури и графики – повечето от тях дарение от фондацията на името на твореца. Ще бъдат изложени не само разпознаваеми негови работи като „Давещо се момиче“, „Погледни, Мики“ и „Попай“, но и негови прочити на произведения на Пикасо, Джаксън Полък и други.
„Анселм Кийфър: Паднали ангели“
„Палацо Строци“, Флоренция (22 март – 21 юли)
Голяма изложба, посветена на съвременния германски художник и скулптор, очаква публика в „Палацо Строци“, Флоренция. Ще бъдат представени негови картини, скулптури и инсталации – както познати, така и нови произведения, подредени в диалог с ренесансовата архитектура в музея. Теми в творчеството на Кийфър са паметта, митологията, войната.
„Париж 1874. Създаването на импресионизма“
Музей „Д’Орсе“, Париж (26 март – 14 юли)
Голяма изложба с около 130 произведения ще отбележи 150-годишнината от раждането на импресионизма. За начална дата на жанра се възприема 15 април 1874 г., когато Моне, Реноар, Дега, Пизаро, Сезан и други първопроходници в течението организират експозицията „Жадни за независимост“ в Париж и завинаги променят правилата в изкуството. Техните творби сега ще бъдат изложени в контекста на няколко картини и скулптури, характерни за „обикновеното“ изкуство за онова време като демонстрация на шока, който публиката преживява с пастелните цветове и лежерния тон на импресионизма през 1874 г.
„Бранкузи“
Център „Помпиду“, Париж (27 март – 1 юли)
Близо 200 скулптури и още фотографии, рисунки, архивни документи и видеоматериали ще пресъздадат съкровения свят, в който Константин Бранкузи създава творбите си. Наричан „създателят на модерната скулптура“, творецът ще бъде представен не само със завършените си оригинали, но и с отливки, които хвърлят повече светлина върху процеса му на работа. Създателите на изложбата целят да запознаят посетителите и с творческите вдъхновения на Бранкузи, включително румънската народна архитектура, елинското изкуство и краткотрайното му чиракуване при Огюст Роден.
„Каспар Давид Фридрих: Безкрайни пейзажи“
Стара национална галерия, Берлин (19 април – 4 август)
През 2024 г. се навършват 250 години от рождението на Каспар Давид Фридрих и германското културно министерство ще използва повода за изложба не само в Берлин, но и в Дрезден и Хамбург. В „Кунстхале“ в Хамбург вече може да се разгледа „Изкуство за новата ера“ – експозиция, насочена към пейзажите на художника и романтичния му прочит на връзката на човека с природата. Там може да се види и може би най-популярната му творба „Странник над море от мъгла“.
Междувременно Старата национална галерия в Берлин подготвя „Безкрайни пейзажи“ и ще наблегне на ролята на институцията в подновената популярност на художника в началото на ХХ век, когато името му вече е забравено от широката публика. Ще бъдат изложени картините „Монах край морето“ и „Абатство в дъбака“.
В Дрезден, където Фридрих прекарва 40 години от живота си, ще открият изложбата „Където започна всичко“ на 28 август. В „Албертинум“ творбите на художника ще бъдат наредени в контекста на работи на Стари майстори, които са го вдъхновявали през годините.
Венецианско биенале за изкуство
Венеция (20 април – 24 ноември)
Най-голямото изложение за съвременно изкуство се завръща през 2024 г. – България ще представи свой павилион на биеналето и ще участва с проекта „Съседите“ (автори Красимира Буцева, д-р Лилия Топузова, Джулиан Шехирян, куратор Васил Владимиров). С вещи от бита, интервюта, видеоматериали те ще илюстрират историята на българите, жертви на политическо насилие. Темата кореспондира с мотото на биеналето „Чужденци навсякъде“.
„Микеланджело: Последни години“
Британски музей, Лондон (2 май – 28 юли)
и
„Микеланджело, Леонардо, Рафаело“
Кралска академия по изкуствата, Лондон (9 ноември – 16 февруари 2025 г.)
Великобритания има намерение да покаже голямото богатство на държавната си колекция, организирайки две изложби с произведения на Микеланджело в рамките на една година. През май Британският музей ще покаже творби на италианския майстор от последните 30 години от живота му. През ноември Кралската академия в Лондон ще съпостави творчеството му с работи на Да Винчи, за да отрази влиянието на двамата върху Рафаело в първите му години.
За хронологично начало на своята изложба Британският музей ще използва установяването на Микеланджело в Рим през 1534 г. след разпада на Флорентинската република. Тогава започва тясното сътрудничество на художника с папата, в този период се ражда и фреската „Страшният съд“ в Сикстинската капела.
Акцент в изложбата в Британския музей ще бъде и рисунката „Epifania“, която най-сетне завърши процеса си на реставрация, започнал през 2018 г.
Кралската академия в Лондон от своя страна през есента ще наблегне на съперничеството между Микеланджело и Да Винчи и по-конкретно ще върне лентата на времето до 1504 г., когато двамата получават поръчение да изрисуват две противостоящи стени в Палацо Векио. И двете фрески с батални сцени остават недовършени и са загубени за съвремието.
Кураторите ще покажат още класиката „Тадей Тондо“ на Микеланджело, незавършения барелеф с Мадоната, Младенеца и Свети Йоан.
„Барби“
Музей на дизайна, Лондон (5 юли – 23 февруари 2025 г.)
Доминацията на розовия цвят няма да приключи със слизането на филма „Барби“ от големите екрани. През 2024 г. легендарната кукла навършва 65 години от първата си поява на пазара и от Музея на дизайна работят с „Мател“ в продължение на три години, за да създадат експозиция за повода. Изложбата обещава да изтъкне наследството на Барби с редки и неповторими вещи от света на модата, интериорния дизайн, архитектурата и други. Посетителите ще могат да разгледат и модел на къщата на Барби от 1962 г., както и голяма колекция от кукли – някои популярни, други останали далеч от погледа на ентусиастите.
„Арте повера“
Музей „Търговска борса – колекция на Пино“, Париж (25 септември – 24 март 2025 г.)
Новият парижки музей, собственост на Франсоа Пино за гигантската му колекция с изкуство ще представи „Арте повера“ – експозиция, посветена на италианското движение да се създава изкуство с подръчни материали като стари дрехи, непотребни вещи от бита и други. Ще бъдат представени както съвременни творби, така и произведения, далеч предшестващи движението, включително примери от VIII и III в. пр. Хр.
„Шагал“
Музей „Албертина“, Виена (28 септември – 9 февруари 2025 г.)
Около 90 творби на Марк Шагал, подбрани от всички творчески периоди на художника, ще представи виенският музей „Албертина“ през есента. Темите в експозицията са вечните майчинство, любов, смърт… Повтарящ мотив в космоса на Шагал са петелът, магарето, кравата и рибата, флуидни в своята интерпретация в зависимост от контекста, отбелязват кураторите. Акценти в експозицията ще бъдат „Жълтата стая“ и „Младоженците в синьото небе на Париж“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение