Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Микеланджело, Шагал, Барби, Йоко Оно… Изложбите в Европа през 2024 г.

Поводи за културен туризъм до Лондон, Виена, Амстердам, Париж

От ренесансови портрети през митологични сюжети  до попарт - любителите на изкуството и тази година ще имат голям избор от изложби-събития.  - Микеланджело, Шагал, Барби, Йоко Оно… Изложбите в Европа през 2024 г.

От ренесансови портрети през митологични сюжети до попарт - любителите на изкуството и тази година ще имат голям избор от изложби-събития.

Културният туризъм става все по-масов в годините след пандемията, и през 2024-та музеите готвят нова порция изкуство, с която да привлекат вниманието на разглезената от изобилие публика. Големите европейски музеи и галерии залагат на знаменити имена от света на изкуството. Париж, Лондон, Виена, Амстердам и Берлин ще бъдат желани дестинации за ценителите с изложби на Микеланджело, Рой Лихтенщайн, Бранкузи, Йоко Оно, шедьоври на движението „Арте повера“ и други.

„Йоко Оно: Музика на съзнанието“
„Тейт Модърн“, Лондон (15 февруари – 1 септември)

В голямата си ретроспективна изложба в „Тейт Модърн“ Йоко Оно показва над 200 творби – инсталации, видео, аудио и фотография. Към тях тя предлага и вид инструкции за максимално въздействие. С кратки послания Оно подканя посетителите сами да довършат творбата с помощта на въображението и сетивата си. Фокусът на експозицията е насочен към петте години на Оно, прекарани в Лондон, когато се раждат и творбите ù с най-радикални послания.

„Франс Халс“
Райксмузеум, Амстердам (16 февруари – 9 юни)

„Смеещият се кавалер“ на Франс Халс се прибира у дома след повече от век и половина. Репродукция: Уикипедия

След (касовите) експозиции, посветени на Вермеер и Рембранд, тази година Райксмузеум насочва вниманието към Франс Халс. Творчеството на нидерландския майстор ще бъде представено с около 50 картини, предимно портрети,  значителна част от които ще бъдат заемки от чужди колекции. Изложбата обещава да произведе събитие – завръщането на „Смеещият се кавалер“ в Нидерландия за пръв път от повече от 150 години. Оригиналът се съхранява в музея „Wallace Collection“ в Лондон.

„Рой Лихтенщайн: Изложба за 100-годишнината“
Музей „Албертина“, Виена (8 март – 14 юли)

„Давещо се момиче“, Рой Лихтенщайн. Илюстрация: Музей „Албертина“

„Албертина“ ще отбележи 100-годишнината на американския художник Рой Лихтенщайн с голяма ретроспективна експозиция. В австрийската столица ще бъдат подредени над 90 негови картини, скулптури и графики – повечето от тях дарение от фондацията на името на твореца. Ще бъдат изложени не само разпознаваеми негови работи като „Давещо се момиче“, „Погледни, Мики“ и „Попай“, но и негови прочити на произведения на Пикасо, Джаксън Полък и други.

„Анселм Кийфър: Паднали ангели“
„Палацо Строци“, Флоренция (22 март – 21 юли)

Анселм Кийфър, „Ангелско падение“

Голяма изложба, посветена на съвременния германски художник и скулптор, очаква публика в „Палацо Строци“, Флоренция. Ще бъдат представени негови картини, скулптури и инсталации – както познати, така и нови произведения, подредени в диалог с ренесансовата архитектура в музея. Теми в творчеството на Кийфър са паметта, митологията, войната.

„Париж 1874. Създаването на импресионизма“
Музей „Д’Орсе“, Париж (26 март – 14 юли)

Клод Моне, „Макове“. Репродукция:„Д’Орсе“

Голяма изложба с около 130 произведения ще отбележи 150-годишнината от раждането на импресионизма. За начална дата на жанра се възприема 15 април 1874 г., когато Моне, Реноар, Дега, Пизаро, Сезан и други първопроходници в течението организират експозицията „Жадни за независимост“ в Париж и завинаги променят правилата в изкуството. Техните творби сега ще бъдат изложени в контекста на няколко картини и скулптури, характерни за „обикновеното“ изкуство за онова време като демонстрация на шока, който публиката преживява с пастелните цветове и лежерния тон на импресионизма през 1874 г.

„Бранкузи“
Център „Помпиду“, Париж (27 март – 1 юли)

Константин Бранкузи, „Спящата муза“. Снимка: Център „Помпиду“

Близо 200 скулптури и още фотографии, рисунки, архивни документи и видеоматериали ще пресъздадат съкровения свят, в който Константин Бранкузи създава творбите си. Наричан „създателят на модерната скулптура“, творецът ще бъде представен не само със завършените си оригинали, но и с отливки, които хвърлят повече светлина върху процеса му на работа. Създателите на изложбата целят да запознаят посетителите и с творческите вдъхновения на Бранкузи, включително румънската народна архитектура, елинското изкуство и краткотрайното му чиракуване при Огюст Роден.

„Каспар Давид Фридрих: Безкрайни пейзажи“
Стара национална галерия, Берлин (19 април – 4 август)

Каспар Давид Фридрих, „Абатство в дъбака“. Репродукция: Уикипедия

През 2024 г. се навършват 250 години от рождението на Каспар Давид Фридрих и германското културно министерство ще използва повода за изложба не само в Берлин, но и в Дрезден и Хамбург. В „Кунстхале“ в Хамбург вече може да се разгледа „Изкуство за новата ера“ – експозиция, насочена към пейзажите на художника и романтичния му прочит на връзката на човека с природата. Там може да се види и може би най-популярната му творба „Странник над море от мъгла“.

Междувременно Старата национална галерия в Берлин подготвя „Безкрайни пейзажи“ и ще наблегне на ролята на институцията в подновената популярност на художника в началото на ХХ век, когато името му вече е забравено от широката публика. Ще бъдат изложени картините „Монах край морето“ и „Абатство в дъбака“.

В Дрезден, където Фридрих прекарва 40 години от живота си, ще открият изложбата „Където започна всичко“ на 28 август. В „Албертинум“ творбите на художника ще бъдат наредени в контекста на работи на Стари майстори, които са го вдъхновявали през годините.

Венецианско биенале за изкуство
Венеция (20 април – 24 ноември)

Проектът „Съседите“ ще представи България на световното арт изложение. Снимка: Радина Ганчева/„Студио The Neighbours“

Най-голямото изложение за съвременно изкуство се завръща през 2024 г. – България ще представи свой павилион на биеналето и ще участва с проекта „Съседите“ (автори Красимира Буцева, д-р Лилия Топузова, Джулиан Шехирян, куратор Васил Владимиров). С вещи от бита, интервюта, видеоматериали те ще илюстрират историята на българите, жертви на политическо насилие. Темата кореспондира с мотото на биеналето „Чужденци навсякъде“.

„Микеланджело: Последни години“
Британски музей, Лондон (2 май – 28 юли)

и

„Микеланджело, Леонардо, Рафаело“
Кралска академия по изкуствата, Лондон (9 ноември – 16 февруари 2025 г.)

Микеланджело Буонароти, „Мадоната, Младенеца и Свети Йоан“, ок. 1504-1505 г. Снимка: Кралска академия по изкуствата

Великобритания има намерение да покаже голямото богатство на държавната си колекция, организирайки две изложби с произведения на Микеланджело в рамките на една година. През май Британският музей ще покаже творби на италианския майстор от последните 30 години от живота му. През ноември Кралската академия в Лондон ще съпостави творчеството му с работи на Да Винчи, за да отрази влиянието на двамата върху Рафаело в първите му години.

За хронологично начало на своята изложба Британският музей ще използва установяването на Микеланджело в Рим през 1534 г. след разпада на Флорентинската република. Тогава започва тясното сътрудничество на художника с папата,  в този период се ражда и фреската „Страшният съд“ в Сикстинската капела.

Акцент в изложбата в Британския музей ще бъде и рисунката „Epifania“, която най-сетне завърши процеса си на реставрация, започнал през 2018 г.

Кралската академия в Лондон от своя страна през есента ще наблегне на съперничеството между Микеланджело и Да Винчи и по-конкретно ще върне лентата на времето до 1504 г., когато двамата получават поръчение да изрисуват две противостоящи стени в Палацо Векио. И двете фрески с батални сцени остават недовършени и са загубени за съвремието.

Кураторите ще покажат още класиката „Тадей Тондо“ на Микеланджело, незавършения барелеф с Мадоната, Младенеца и Свети Йоан.

„Барби“
Музей на дизайна, Лондон (5 юли – 23 февруари 2025 г.)

Стая от къщата на Барби от 1962 г. Снимка: „Мател“

Доминацията на розовия цвят няма да приключи със слизането на филма „Барби“ от големите екрани. През 2024 г. легендарната кукла навършва 65 години от първата си поява на пазара и от Музея на дизайна работят с „Мател“ в продължение на три години, за да създадат експозиция за повода. Изложбата обещава да изтъкне наследството на Барби с редки и неповторими вещи от света на модата, интериорния дизайн, архитектурата и други. Посетителите ще могат да разгледат и модел на къщата на Барби от 1962 г., както и голяма колекция от кукли – някои популярни, други останали далеч от погледа на ентусиастите.

„Арте повера“
Музей „Търговска борса – колекция на Пино“, Париж (25 септември – 24 март 2025 г.)

Новият парижки музей, собственост на Франсоа Пино за гигантската му колекция с изкуство ще представи „Арте повера“ – експозиция, посветена на италианското движение да се създава изкуство с подръчни материали като стари дрехи, непотребни вещи от бита и други. Ще бъдат представени както съвременни творби, така и произведения, далеч предшестващи движението, включително примери от VIII и III в. пр. Хр.

„Шагал“
Музей „Албертина“, Виена (28 септември – 9 февруари 2025 г.)

Марк Шагал, „Жълтата стая“. Снимка: „Албертина“

Около 90 творби на Марк Шагал, подбрани от всички творчески периоди на художника, ще представи виенският музей „Албертина“ през есента. Темите в експозицията са вечните майчинство, любов, смърт… Повтарящ мотив в космоса на Шагал са петелът, магарето, кравата и рибата, флуидни в своята интерпретация в зависимост от контекста, отбелязват кураторите. Акценти в експозицията ще бъдат „Жълтата стая“ и „Младоженците в синьото небе на Париж“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90