Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

В Китай създадоха мишки от двама бащи

Не се планира експериментът да се прилага при хора

Мишките, носещи само мъжки гени, имат проблеми в развитието и поведенчески аномалии. Снимка: ЕПА/БГНЕС - В Китай създадоха мишки от двама бащи

Мишките, носещи само мъжки гени, имат проблеми в развитието и поведенчески аномалии. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лабораторни мишки с двама мъжки родители създадоха чрез манипулация на ембрионални стволови клетки в Китай, съобщава в сайта си Масачузетският технологичен институт.

Екипът от Китайската академия на науките създава ембриони чрез редактиране на гени, а след това ги имплантира в женски мишки. Голям процент от тях оцеляват, раждат се и някои дори успяват да доживеят зряла възраст, макар и със значителни аномалии в развитието.

Според учените, ако изследването бъде усъвършенствано, то може да се окаже ценно за потенциални бъдещи усилия за предотвратяване на изчезването на критично застрашени видове. Също така може да се използва в областта на регенеративната медицина, която включва заместване на тъкани или органи, увредени от болести или други фактори.

Проучването, публикувано в списание „Cell Stem Cell“, описва как с определен набор от гени, използвани при размножаването, може да се създаде потомство с двама биологично мъжки родители, а не с женски и мъжки родител. Това се нарича еднополово размножаване. Докато за бозайниците е известно, че се размножават само по полов път, някои други гръбначни животни, включително влечуги, земноводни, птици и риби, създават потомство, използвайки еднополово размножаване. При тях се наблюдава явление, наречено партеногенеза, при което от яйцеклетка се образува ембрион без оплождане.

В новото изследване мишките са създадени чрез генетично редактиране на миши ембрионални стволови клетки, насочено към клас специфични за бозайниците гени, известни като импринтирани гени, които са около 200, казват изследователите. Стволовите клетки могат да се развиват в различни телесни тъкани. Ембрионалните стволови клетки, налични в ранните стадии на ембриона, имат способността да се развиват във всички видове клетки на плода.

Изследователите заявиха, че са модифицирали 20 от импринтираните гени и са използвали технология за клониране, за да създадат двуполовите мишки.

По принцип се смята, че импринтираните гени служат като „ключалка“, която пречи на бозайниците да се размножават еднополово. Тази широко приета хипотеза обаче досега не е била категорично доказана. Това е фундаментално научно изследване, фокусирано върху животински модели. Не се планира този тип експерименти да се прилагат върху хора“, казва биологът Вей Ли от Китайската академия на науките, който е участвал в ръководството на изследването.

Изследователите са създали 1081 ембриона. От тях около 12% са оцелели до раждането, което е много по-малко, отколкото обикновено се случва.
Родили са се общо 84 мъжки и 50 женски мишлета. Повече от половината от тях са умрели, преди да достигнат зряла възраст. Всички достигнали до зряла възраст имали дефекти в развитието, съкратена продължителност на живота и били безплодни.

Мишките от двама бащи имаха нарушения в развитието, включително черепно-лицеви деформации, при които съотношението между широчината и дължината на лицето им беше по-голямо в сравнение с нормалните мишки. Те също така изпитваха затруднения при сученето“, казва биологът и съавтор на изследването Гуан Чжън Ло от университета „Сун Ятсен“.

Изследователите обаче са измислили начин за значително облекчаване на тези два дефекта чрез активиране на специфичен ген за развитие.

Въпреки това, мишките все още проявяваха поведенчески аномалии и бяха стерилни – навярно поради прекомерни модификации на импринтираните гени“, добави Ло.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано