Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Мистерия със стола на Яворов

По-скоро е бил на Лилиев, твърди за експоната бившият директор на Народния Павел Васев

Седял ли е на този стол Пейо Яворов в годините си като драматург в Народния театър? Снимка: Божидар Марков - Мистерия със стола на Яворов

Седял ли е на този стол Пейо Яворов в годините си като драматург в Народния театър? Снимка: Божидар Марков

Любопитен артефакт обещаха да изнесат пред публика от Народния театър „Иван Вазов“. Столът на Пейо Яворов, определен като част от мебелировката на кабинета му по времето, когато е бил драматург в института, ще бъде показан този уикенд на фестивала „София диша“. Но дали наистина точно върху тази мебел е седял поетът? Бившият директор на първата ни сцена, днес директор на Българския културен институт в Москва, Павел Васев, се съмнява.

В писмо до „Площад Славейков“ Васев (който бе начело на Народния от 2009 г. до края на 2014-а) заявява, че би било по-близо до истината, ако се каже, че е на поета Николай Лилиев.

„Лилиев е драматург в Народния театър около 25 години (до 1960, ако не ме лъже паметта) и всички в театъра се отнасяха към неговото дело с особена почит – обяснява Павел Васев. – Неговият кабинет се е намирал вдясно от кабинета на директора и по традиция и до днес се заема от главния драматург. Пак като традиция това са изявени наши поети или писатели.

Иска ми се да вярвам, че това (твърдението, че столът е на Яворов – бел. ред.) е така, макар да си спомням много ясно как бе „изтърбушен“ театърът през 1972-74 г. за големия ремонт (по това време бях студент във ВИТИЗ) и много неща бяха подменени. Но ако нещо е останало автентично, то това би могло да бъде работно бюро и стол на Николай Лилиев.“

Васев припомня и друг факт – пожара през 1923-а в Народния, когато театърът изгаря – и то основно частта, където са гримьорните, кабинетите и репетиционните.

„И започва ремонт който трае до 1927 г. – пише Васев. – Има достатъчно много снимки от това събитие, както и журналистически и мемоарни описания на събитието. На никого не му е било до реликви.“

Павел Васев разказва за семейното си познанство с проф. Пенчо Пенев и посочва как прочутият театровед в продължение на десетилетия се е противопоставял на всички опити за митологизиране без основание, включително и на „наследството“ на Яворов в Народния, „много модна тенденция по едно време в софийския хайлайф, когато се откри музея на ул. „Раковски“.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90