Франк Годио е археолог-мечтател. От 1990 г. той изследва дъното на залива Абукир по египетското крайбрежие със забележителното намерение да картографира по-прецизно древния град Каноп, потънал през VIII век. Френският археолог така открива пристанището и храма на град Тонис-Хераклион, разположен на 30 км на североизток от Александрия, пише френският „Льо Поан“. Въпреки значимостта на откритията си, археологът се презастрахова:
„Това, което открихме, представлява едва 2-3% от онова, което се намира все още под водата“.
Като президент на Европейския институт по подводна археология Годио може прекрасно да оцени стойността на всеки от 293-те артефакта, представени на изложбата „Озирис – потъналите мистерии на Египет“. Освен това той не може да пренебрегне факта, че от другата страна на Средиземно море се унищожават цели градове и техните хилядолетни останки – жертви на пандемично мракобесие.
Заветът, изпращан ни от намерените находки от древен Египет, Годио тълкува така:
„Изключително важно е да запазим културното наследство на човечеството. Тези, които го разрушават, отнемат на децата си възможността да разбират настоящето и да предвиждат бъдещето“.
Чрез Озирис
Между артефактите, изложени в Института за арабския свят в Париж до 31 януари 2016 г., 250 са плод на открития на неговия екип, а останалите 43 са предоставени от музеите в Кайро и Александрия.
„Още от първите открития усетихме присъствието на бог Озирис. На много места срещахме неговото изображение и предмети, свързани с култа към него“, обяснява разпалено археологът.
Богът на боговете е фокусът на тази изложба. Митът за него и мистериите му са представени чрез многобройни статуетки, фиали, различни съдове и медальони, които изобразяват неговата сестра и съпруга Изида и синът им Хор, заченат след смъртта на Озирис.
За изложбата са подбрани експонати измежду откритите общо 15 000 артефакти – задълбочен и обстоен труд, извършен от специалистката на музея Мартин Томас-Бургньоф.
„Успяхме да първи път да съберем изключителна сбирка от артефакти“, обяснява с жар познавачката на египетската култура.
За нея митът за Озирис е преди всичко символ на надеждата. Надеждата да видим как доброто побеждава злото. В актуалния контекст на един арабски свят, който е в състояние на абсолютно крушение, изложбата надхвърля първоначалната си мисия да представи културни или художествени творби и отправя важно политическо послание – подтиква към борбата срещу онези, които унищожават миналото на човечеството.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение