Младите хора се тревожат повече за личните си финанси и работата си, отколкото за ефекта на социалните мрежи, климатичната криза или дебатите в културата, показва проучване на Центъра „Джон Смит“ към Университета в Глазгоу. Изследването е проведено с граждани на Великобритания на възраст между 16 и 29 години, но резултатите му отразяват по-глобални тенденции.
Става ясно например, че 63% от младите се тревожат, че демокрацията е под заплаха, но същевременно вярват, че гласът им може да промени ситуацията. Точно толкова са посочили, че са оптимистични за бъдещето си и вярват, че животът им ще се стече по-благоприятно в сравнение с този на родителите им. 57% от младите във Великобритания предпочитат да живеят в демокрация (27% – в държава с диктатура) и донякъде споделят възгледа, че да се занимаваш с политика е достойно. 72% обаче казват, че днес политиката разделя обществото.
Според проучването трите основни причини младите хора на Острова да се чувстват тревожни или напрегнати са финансовите проблеми (37%), напрежението на работа (23%) и страхът от нестабилна работна позиция или безработица (20%). Далеч по-малко респонденти се притесняват от негативните ефекти на социалните мрежи (14%) и климатичните проблеми (10%).
„По-възрастните поколения се фиксират върху социалните мрежи, но това, което наистина създава тревожност у младите хора, е как се оправят в живота, как да си наемат по-добра квартира или да си купят къща – коментира пред „Гардиън“ Еди Барнс, директор на центъра „Джон Смит“, който изготвя проучването. – В интервютата, които проведохме, младите хора говореха просто за оцеляването си до края на седмицата. Идеята за построяването на кариера е проблем на бъдещето.“
И все пак не може да се каже, че хората на възраст 16-29 изобщо не мислят за социалните мрежи като проблем – 67% от тях смятат, че тези платформи трябва да бъдат забранени за потребители под 16 години. Точно толкова казват, че т. нар. токсична мъжественост става все по-разпространена, а 45% отговарят, че феминизмът е довел до повече негативи отколкото позитиви. 73% смятат, че расизмът е значителен проблем на британското общество, 51% обаче се съгласяват, че имиграцията е променила обществото към по-добро.
„Младите хора знаят, че живеят в много сериозни времена – казва Барнс. – Те не пренебрегват т. нар. културни войни като маловажни, но имат по-належащи проблеми в ежедневието си.“
Проучването изтъква и една притеснителна тенденция – повечето млади хора заемат променливи, но умерени политически позиции, но се очертава малцинство от млади мъже с уклон към десния популизъм. Това е единственият сегмент, който споделя, че предпочита диктатура пред демокрация, изтъкват социолозите.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение