Указ за преименуване на официалния език от молдовски на румънски подписа президентката на бившата съветска република Мая Санду. Решението е утвърдено от парламента на Молдова, съобщава „Радио Свобода“.
На страницата си във Фейсбук Мая Санду заявява, че румънският език ще стане катализатор за укрепване на обществото и бъдеща интеграция в Европейския съюз.
„Тези, които десетилетия наред ни налагаха твърдението, че ние, гражданите на Република Молдова, говорим на молдовски, а не на румънски, целяха едно – разделение. Тези, които се опитват да ни разделят, се тревожеха не за лингвистиката, а за това как да запазят влиянието си над Молдова“, написа Санду.
Езикът на откъснатата от Румъния държава е преименуван на молдовски, когато тя влиза в състава на СССР. Тогава и писмеността бива променена от латиница на кирилица (в Румъния кирилицата е отменена през 1878 г.). През 1989 г., в процеса на отделяне на Молдова от СССР, парламентът утвърждава молдовския като официален език и отново връща латиницата. Сега става дума само за промяна на наименованието на официалния език, а не за неговата смяна.
От 2022 г. Молдова е със статут на кандидат за член на Европейския съюз. Много граждани на страната, включително президентката Санду, имат и румънско гражданство.
Молдовският език с писменост на кирилица остава един от трите официални езика на самопровъзгласената Приднестровска република, където обаче органите на властта използват основно руски език.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение