Най-високият връх в Западна Европа – Монблан в Алпите – през последните две години е станал по-нисък с 2,2 м, съобщава „Ройтерс“ данните, получени от френски изследователи.
На всеки две години група геодезисти от департамента Горна Савоя осъществяват измерване на Монблан, който се намира на границата между Италия и Франция. През септември 2021 г. върхът е бил висок 4807, 81 м, а в момента е 4805, 59 м.
Монблан се смалява вече повече от 10 години на фона на разтапянето на ледниците в цял свят. През 2007 г. височината му е била 4810,90 м – най-високата, откакто се провеждат прецизни изследвания през последните 22 години. Низходящата тенденция започва през 2013 г., казват геодезистите.
„Върхът на Монблан е като дюна, той се движи и не за първи път измерваме вариации във височината с повече от два метра“, казва Сесил Тафин от профсъюза на геодезистите.
Тя добавя, че особено ниското ниво тази година вероятно се дължи на липсата на дъжд и горещото лято. Обикновено Монблан се издига с един метър по-високо от юни до септември, когато дъждът по върха се превръща в сняг и лед. За пръв път обаче снежната покривка на Монблан през септември е останала непроменена спрямо юни заради регистрираните няколко дни с температури над нулата на върха.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение