В ход е нов епизод от надпреварата за показен културен патриотизъм, в която се е впуснала Русия, пише „Фигаро“. Преди дни Дмитрий Медведев излезе с призив към руските режисьори да правят повече оригинални филми за историята на страната, а сега Москва се опитва да си върне тленните останки на композитора Сергей Рахманинов, починал в Ню Йорк през 1943 г. Руските власти обаче се сблъскват с нежеланието на наследниците на големия композитор, избягал от родината си след болшевишката революция.
„Според американските източници Сергей Рахманинов е голям американски композитор от руски произход, заяви неотдавна руският министър на културата Владимир Медински, обвинявайки САЩ , че „са приватизирали безцеремонно името на Рахманинов”, който получил американско гражданство малко преди смъртта си.
Министърът, който направи културния патриотизъм свое кредо, призова към връщане останките на големия композитор и пианист на ХХ век, като наблегна, че гробът на Рахманинов в гробището „Кенсико”, недалеч от Ню Йорк, бил в „плачевно състояние”.
Г-н Медински предлага останките му да бъдат положени в Новгород, в северозападна Русия, където Рахманинов прекарва първите години от живота си. Един от заместник губернаторите на областта, Александър Смирнов, твърди, цитиран от ТАСС, че руските дипломати вече били в официални преговори с американската страна.
„Наследството, душата и талантът на Рахманинов принадлежат на Русия, той самият го е заявявал нееднократно”, напомня пианистът Денис Мацуев, художествен директор на Фондацията Рахманинов.
Музикантът искал да бъде погребан в Ню Йорк
За да се говори обаче за евентуално репатриране на останките на композитора, който почива в САЩ редом със съпругата и дъщеря си, „трябва преди всичко да се получи разрешение от наследниците му, обръща внимание Мацуев и призовава да не се впускаме в политически спекулации.
„Ние не възнамеряваме да действаме против волята на Сергей Рахманинов”, заяви пред Би Би Си една от правнучките на композитора, Сюзън Уонамейкър, която уверява, че в завещанието си композиторът е пожелал да бъде погребан в Ню Йорк.
Идеята за репатриране на останките, която изниква като от нищото, се обяснява повече с политически съображения, отколкото с внезапно събудил се интерес към композитора, твърди музикалният критик Сергей Ходнев, който пише за всекидневника „Коммерсант”.
„Намерението е по-скоро да се отнеме Рахманинов от САЩ, тъй като в американското съзнание той е един от тях, а и самият Рахманинов е бил силно повлиян от американския джаз“, заявява Ходнев пред АФП.
Откакто Владимир Путин се върна в Кремъл през 2012 г., той дърпа тънката струна на патриотизма, тъй като „налице е политическа необходимост от предоставянето на нов патриотичен спектакъл – тъжно, но триумфално събитие, което да даде подем на националния дух”, смята Ходнев.
Произлязъл от аристократично семейство, Рахманинов е считан по време на съветската епоха в родината за предател, защото е избягал от Русия в мътните времена на революцията от 1917 г. – независимо, че е пращал пари в помощ на Червената армия по време на Втората световна война.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение