Нов предстоятел е избрала Московската патриаршия за Руската църква в София – протойерей Владимир Тишчук. Той ще бъде представителят на патриарха на Москва и цяла Рус при патриарха на България и предстоятел на Подворието на Руската православна църква в София. Пристига у нас от Австрия, където е служил в руската епархия.
Тишчук идва на мястото на архимандрит Васиан Змеев, който беше изгонен от българските власти на 21 септември като опасен за националната ни сигурност. След това Руската църква бе затворена. Последва протест на граждани, а патриарх Неофит назначи български духовници в храма. Последва спор около собствеността на църквата и в крайна сметка тя остана затворена.
На заседание на Светия синод на Русия са изтъкнали „грубите и дискриминационни действия на българските власти при експулсирането от страната под измислен предлог на представителя на Патриарха на Москва и цяла Русия в България – архимандрит Васиан (Змеев), секретар на Подворието протойерей Евгений Павелчук и служителя В. Бонко“.
Изгоненият поп Васиан е назначен от Московската патриаршия за ръководител на Руската духовна мисия в Йерусалим.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение