Хората, които обичат да четат, имат различна структура на мозъка от тези, които пренебрегват книгите. Това показва научно изследване на професор Микаел Рол от университета в Лунд, Швеция, публикувано в научното списание „NeuroImage“.
Микаел Рол е професор по фонетика в университета в Лунд, Швеция. Той изследва как мозъкът обработва речта (невролингвистика) и използва ядрено-магнитен резонанс с висока разделителна способност (MRI), за да проучи степента, до която възприемането на речта може да бъде интегрирано в общото слухово възприятие. Изследването е проведено върху 1000 души, като състоянието на мозъка им е фиксирано по време на четене на глас.
Установено е, че мозъчната структура на два участъка в лявото полукълбо, които са от решаващо значение за езика, е различна при хората, които са добри в четенето. Едната е предната част на темпоралния лоб. Левият темпорален полюс помага за асоциирането и категоризирането на различни видове значима информация. За да се сглоби значението на дума като крак, тази мозъчна област свързва визуалната, сетивната и двигателната информация, предаваща как краката изглеждат, усещат се и се движат.
Другият участък е извивката на Хешл, гънка на горния темпорален лоб, която е домакин на слуховата кора (кората е най-външният слой на мозъка). По-добрата способност за четене е свързана с по-голяма предна част на темпоралния лоб в лявото полукълбо в сравнение с дясното. Логично е, че наличието на по-голяма мозъчна област, посветена на значението, улеснява разбирането на думите и следователно четенето.
По-големият размер на тези области помага на четящите хора по-добре да класифицират информацията и да свързват фактите, отколкото нечетящите. По подобен начин на развитието на когнитивните способности влияе върху усвояването на нови навици. Например при студентите, които изучават нови езици, се наблюдава увеличаване на дебелината на кората на главния мозък в езиковите области.
„Струва си да помислим какво може да се случи с нас като вид, ако умения като четенето станат по-малко приоритетни. Способността ни да тълкуваме света около нас и да разбираме умовете на другите със сигурност ще намалее. С други думи, този уютен момент с книга в креслото ви не е просто личен – той е услуга за човечеството“, казва професор Рол в статия, представяща изследването му.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение