Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Може да се живее без наука и изкуство, заяви руският патриарх

Обяснил е на римския папа колко време отнема на ядрения заряд да стигне до целта си

Патриарх Кирил разпалено се опитвал да убеди папата, че руската война в Украйна е оправдана, разказва самият Франциск. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Може да се живее без наука и изкуство, заяви руският патриарх

Патриарх Кирил разпалено се опитвал да убеди папата, че руската война в Украйна е оправдана, разказва самият Франциск. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Православната църква благославя науката и изкуството, но човек може да живее и без тях, а без вяра „губи нравствено чувство и способността си да различи доброто от злото“. Това каза вчера в проповед, цитирана от „Известия“, главата на руската православна църква патриарх Кирил. Той подчерта, че науката, културата и изкуството не могат да свържат човека с Бог.

„Хората могат и без наука и пример за това са атонските старци, монасите, отшелниците, а без вяра човек изсъхва. Животът му става непоносим – грях след грях, грешка след грешка, раздяла след раздяла. Но ако има вяра, тя позволява да се видят собствените грешки“, каза Кирил.

Преди време руският патриарх е подчертавал, че религията и науката действат в различни сфери и намесата на всяка в областта на другата е еднакво вредно както за религията, така и за науката.

Не е ясно обаче дали вяра или наука е имал предвид Владимир Михайлович Гундяев (светското име на патриарх Кирил), когато преди дни в разговор с римския папа е обяснявал колко време отнема на ядреното оръжие да стигне до целта си. За това разказа в интервю за „Кориере дела сера“ самият папа Франциск.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС