Статуя на нимфа с изяществото на Венера Милоска бе открита при археологически разкопки в черноморския град Амастра, Турция, съобщава турското Министерство на културата и туризма. Фигурата, изваяна от мрамор, е намерена в петък на дълбочина 3 метра. Находката е датирана от 2 век.
Статуята е с височина 1,53 метра. Фигурата е почти непокътната, изгубена е част от дясната ù ръка, липсва и парче от носа ù. Липсващата длан вероятно е държала вазата, от която се е изливала вода, предполагат специалистите.
Мястото, където е намерена нимфата, е било определено за строеж на училище през 2014 г. Но след началото на изкопните работи през 2017 г., е установено наличие на антични пластове, строежът е преустановен и на терена започват археологически проучвания. Разкопките се провеждат под ръководството на местния музей в партньорство с учени от университета в Бардин.
Мраморната нимфа вероятно е била част от светилище нимфеум, смятат учените. През 12 век пр. н. е. крайбрежието на Амасра е било обитавано от финикийска колония. Разцветът на колонията е по време на управлението на принцеса Амастрис. Античнте останки в района датират най-вече от римско време.
Селището се превръща в едно от важните византийски укрепени пристанища на южния бряг на Черно море. След християнизирането акрополът е превърнат в крепост и е построена църква, която съществува и днес. Вероятно в този период древните изображения на езически божества са били унищожени. Подобна съдба е трябвало да сполети и тази нимфа, може би е била подложена на „обезобразяване“, затова е пострадал носът ù, но статуята все пак оцелява до наши дни, погребана в земята.
Амастри се превръща в град с известно значение през 1261 г., когато е завладян от Република Генуа при набезите на флотите ù да сложат ръка върху черноморската търговия. Генуезкото господство приключва през 1460 г., когато османският султан Мехмед II завладява анадолските брегове на Черно море, принуждавайки жителите му да търсят спасение в Константинопол. Гръцкото население е заменено от турско, църквата е превърната в джамия, а градът губи голяма част от предишното си значение.
Нимфата скоро ще бъде изложена в музея на Амасра, съобщават от турското Министерство на културата и туризма.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение