Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Музата на Пикасо, чийто образ той съсипва пред обществото, с изложба в неговия музей

Хората никога няма да се интересуват от теб, ще бъдат любопитни единствено заради мен, казва ѝ той

„Портрет на Женевиев с гълъбова огърлица“ на Франсоаз Жило се продаде на търг преди дни за 723 хил. британски паунда (ок. 1,65 млн. лева). Снимка: ЕПА/БГНЕС - Музата на Пикасо, чийто образ той съсипва пред обществото, с изложба в неговия музей

„Портрет на Женевиев с гълъбова огърлица“ на Франсоаз Жило се продаде на търг преди дни за 723 хил. британски паунда (ок. 1,65 млн. лева). Снимка: ЕПА/БГНЕС

Творби на Франсоаз Жило, музата на Пабло Пикасо, която той се заканва да унищожи след като го напуска, ще бъдат представени в музея „Пикасо“ в Париж, съобщава „Гардиън“. Художничката, която почина през лятото на 2023 г., ще получи зала в институцията в опит да се поправи несправедливото ú изтриване от историята на изкуството във Франция. Институцията, която има най-голямата колекция с творби на художника, е с обновено пространство и ще посреща отново посетители от днес, 12 март. 

Жило и Пикасо имат дълга и турбулентна връзка, която започва през 1943 г., когато Париж е под нацистка окупация. Тогава тя е на 21, той – на 61 години. Двамата са заедно десет години, не сключват брак, но от връзката им се раждат Клод и Палома. Силно независима, Жило напуска художника, вземайки и децата със себе си.

Пикасо преживява раздялата тежко и заплашва, че ще унищожи кариерата ú. И наистина прави опити за това – първо унищожава голяма част от нейните вещи, включително и писма, разменяни между художничката и Матис; настоява галерията „Louise Leiris“ да спре да я представлява и иска тя никога повече да не бъде канена на изложбите на уважавания кръг творци „Salon de Mai“. Самата тя описва този период като война срещу нея и Жило е принудена да напусне Франция. Установява се в САЩ, където започва от нулата кариерата си , там и умира през 2023 г. на 101-годишна възраст.

„Мислиш си, че хората ще интересуват от теб? Никога няма да го направят само заради теб самата, ще бъдат любопитни единствено, защото твоят живот се е докоснал до моя толкова интимно“, казва Пикасо на Жило по спомени на художничката.

Макар и успешна със своите акварели и керамика в САЩ, във Франция Жило остава известна единствено като партньорка на Пикасо.

„Тя няма да бъде представена само като муза на Пикасо – казва говорител на парижкия музей. – Няма да покажем неговите снимки или картините, които той рисува на Жило, вместо това ще се концентрираме върху нея като самостоятелен художник. Това се случва за първи път и вече отчитаме голям интерес.“

Жило разказва детайли от взаимоотношенията си с Пикасо в биографичния роман „Life with Picasso“ от 1964 г. Публикуването на книгата обаче не минава без перипетии и Пикасо завежда три дела в опит да спре премиерата. Междувременно 80 интелектуалци и художници излизат с отворено писмо за забрана на изданието, но това не спира романа и в крайна сметка той се продава в милиони копия и е преведен на 16 езика.

Сега музеят „Пикасо“ ще се опита да поправи „публичната смърт“ на Жило във Франция. Една от залите е посветена изцяло на Жило, като изложбата е обявена за временна, но се очаква да остане поне в продължение на една година.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС