Клишето за връзката между евреите и парите ще бъде темата на изложба, която ще бъде открита през месец март в Еврейския музей в Лондон. В нея ще бъде включена картина на Рембранд, непоказвана от десетилетия, съобщава „Гардиън“.
„Евреи, пари и митове“ ще проследи сложната връзка между еврейския народ и парите от времето на Христа до XXI в. Задълбоченият поглед „позволява нюансиране, контекст и проучване“, твърди Абигейл Морис, директор на музея.
Изложбата ще представи картината „Judas Returning Thirty Pieces of Silver“ (Юда връща тридесет сребърника) на Рембранд, създадена през 1629 г. На нея Юда е изобразен на колене, засрамен и виновен, молещ свещениците да приемат монетите, разхвърляни наоколо. Историята на Юда Искариотски, предал Исус за 30 сребърника, „и до днес предизвиква анти-еврейски стереотипи“, посочват от музея.
Сред останалите експонати ще бъдат детска игра със зарове от 1807-а, където парите на играчите раздава еврейски банкер. Според Стивън Зондхайм, тази игра „учи децата да бъдат антисемити“.
В музея ще може да бъде разгледана „Отровната гъба“ (Der Giftpilz), нацистка пропагандна книга от 1938 г., в която се казва:
„Парите са богът на евреите. Той извършва големи престъпления, за да спечели пари. Няма да се успокои, докато не седне върху огромен чувал с пари, с които да ни направи роби и да ни унищожи. С тези пари евреинът иска да управлява целия свят“.
„Евреи, пари, митове“ ще изложи и карикатури с Шайлок от „Венецианският търговец“, с Фейгин от „Оливър Туист“, ръкописи и церемониални вещи. В центъра на експозицията ще бъде представено копие от речник на Оксфорд от 1970 г., където като второ обяснение на думата „евреин“ е посочено „да мамя или надхитрявам“.
Един от най-старите артефакти от общо около 170 експонати е сребърна монета, сечена по време на Първата юдейско-римска война от I в.
„Ако искаме да се справим с антисемитизма и да го изкореним, едно от основните клишета е за евреите и парите – коментира директорът Морис. – Като не говорим за това, то не значи, че стереотипът изчезва.“
Тя осъзнава, че темата на изложбата „действително притеснява някои евреи. Дори поставянето на думите „пари“ и „евреин“ заедно е страшно. Но ние бяхме особено внимателни“. Тя смята, че изложбата показва „как някои опасни, дори смъртоносни интерпретации се появяват и все още се размножават по света“.
Изложбата ще бъде открита на 19 март и може да бъде разгледана до 7 юли 2019 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение