vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Музеят на социалистическото изкуство не е готов за МОЧА

Няма място за паметник с подобни мащаби при нас, твърди директорът на музея

Столична община покри постамента на Паметника на съветската армия с транспарант с образи на национални герои. Снимка: Надежда Пеева/БГНЕС - Музеят на социалистическото изкуство не е готов за МОЧА

Столична община покри постамента на Паметника на съветската армия с транспарант с образи на национални герои. Снимка: Надежда Пеева/БГНЕС

Музеят на социалистическото изкуство не е готов да приеме Паметника на съветската армия, заяви Николай Ущавалийски, директор на Музея на социалистическото изкуство. В интервю за „Денят на Фокус“ по Радио „Фокус“ Ущавалийски казва, че при тях няма място за този монумент. Районният столичен кмет Трайчо Трайков съобщи преди дни, че МОЧА ще бъде демонтиран до 30 дни, но не уточни къде ще бъде преместен.

Вижте още: МАХАТ ФИГУРИТЕ ОТ МОЧА ДО МЕСЕЦ

Въпреки че в последните дни все по-активно се заговори за премахване на паметника от централното му място в Княжеската градина, идеята до момента остава на ниво намерение, съгласи се Ущавалийски с констатацията на водещите на предаването. Че трудно ще се намери място в Музея на социалистическото изкуство, се знае още от началото на лятото, когато в институцията е проведена среща с участието на Вяра Тодева, областен управител на София, и Яра Бубнова, директор на Националната галерия. Заедно те са стигнали до заключението, че „преди да се предприемат стъпки за преместването на паметника, трябва да се изготви един архитектурно-художествен проект“.

„Демонтирането на паметник и ситуирането му в друга среда означава да се направи един нов паметник – до този момент нямаме никакви конкретни податки как ще изглежда този паметник в новата му ситуация – коментира Ущавалийски. – Нямам информация какво ще има на мястото на паметника.“

Около демонтажа има много неясноти – не е ясно дали ще бъдат демонтирани само трите фигури от постамента, тъй като има също релефи и фланкиращи групи. Освен това не се знае какво има под бронза и гранита на паметника, възможно е отдолу да минават кабели, ВиК тръби и други важни инфраструктурни елементи.

„Единственото място, което виждаме като възможност, за да приютим паметника в музея, е от северната страна на сградата до оградата, която гледа към улицата на КАТ. Пространството е около 1 декар, което за мен също не е достатъчно, но е единствената възможност паметникът да бъде част от музея“, казва директорът на институцията.

До момента няма и изготвен доклад за актуалното състояние на паметника. За целта трябва да се привлекат реставратори със съответната експертиза, тъй като Ателието по консервация и реставрация към Националната галерия се занимава с кавалетно изкуство, графика, приложно-декоративни изкуства и т.н., но няма капацитета да поеме изследването на паметник от такива мащаби, заключава Ущавалийски.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС