През размирната и оптимистична 1989-а година арт група от млади феминистки отбелязва смазващото превъзходство на художници от мъжки пол (и на голите тела от женски) в Музея на модерното изкуство в Ню Йорк – и задава превърналия се в класика въпрос: „Трябва ли жените да са голи, за да влязат в музея Метрополитен?“ Не знам как стоят нещата в Ню Йорк 26 години по-късно. Затова пък една изложба в Квадрат 500, галерията, наречена с гордост от министъра на културата „Българския Лувър“, дава ясен отговор на въпроса как стоят нещата у нас: „Да, ако някоя жена иска да влезе НХГ не като посетител, най-добре веднага да се съблече“.
Изложбата „Музи и модели“, наредена в подземната зала 19 на Националната галерия, представя български и европейски художници от първата половина на ХХ век. Тя е част от програмата „Пресечни точки“, проект на галерията, който има за цел да изследва културните взаимодействия на новото българско изкуство с европейския художествен опит.
За експозицията „Музи и модели“ кураторът Искра Траянова е подбрала от фондовете на музея живописни творби на десет чуждестранни и десет български художници. От двайсетте автори само три са жени – Султана Суружон (1900-1961), ученичка на Цено Тодоров и майстор в портретния жанр, напуснала България през 1953 г.; Маша Живкова-Узунова (1903-1958) – една от трите съпруги на Дечко Узунов; и най-популярната от тях – Вера Недкова (1908-1996).
Ако обаче погледнем произведнията – ще преброим 27 голи жени, 3 деца, един лебед и нито един мъж, гол или облечен. Нима музите, както и моделите в изкуството, са само от женски пол? Невъзможно ли е художник или художничка да се вдъхновяват от мъжки образ или поне да проявяват професионален интерес към голото мъжко тяло?
Ако се разходим между статуите и паметниците по софийските улици и площади, ще забележим само няколко женски фигури, разсъблечени (изваяни от Чапкънов и Васка Емануилова) и обикновено в комбинация с шадраван. Огромното столично статуйно мнозинство се състои от мрачни мъже в трагично-героични пози и скръбни изражения. Една от малкото облечени жени – статуята на София (пак Чапкънов), въпреки дрехите си изкусително излага на показ доста от напращялата си гръд.
Очевидно българският художник, куратор и вероятно зрител има ясно изразено предпочитание към облечените мъже и съблечените жени, която може би е естествено в страна с патриархални разбирания. Но още от Античността, когато редом със статуите на Афродита са стоели тези на Аполон, през Ренесанса, та до днес, голото човешкото тяло в изкуството никога не е само женско или само мъжко.
От всичко това не следва, че не можем да се насладим на изложбата и на чувствените пориви, излъчвани от женските голи тела, вълнували въображението и окото както на световните, така и на българските художници – както още в началото на историята на изкуството, така и през ХХ век.
Работите на представените в изложбата европейски художници са основно от в сложните и противоречиви години между двете световни войни. В тях ясно личи солидното образование в едни ат най-реномираните художествени академии и училища в Мюнхен, Париж, Виена, Берлин, Флоренция, Рим, Торино и Прага. Някои от тях работят сякаш извън бурното време, в което живеят, загърбили социалните вълнения и постоянно сменящи се моди, теории и формули в изкуството – верни на реалността и собствените си разбирания за човешката природа. Други се опитват да бъдат по-модерни, да бягат от натурата. Те търсят по-абстрактни изражения на вечната тема, експериментират с цвета и формата, но и те не губят връзката с реалността. „Музи и модели“ предлага поглед към част от огромното разнообразие, с което европейския и български художник третира една от вечните теми в изкуството – голото женско тяло.
Изложбата „Музи и модели“ може да бъде видяна в Националната галерия „Квадрат 500“ до 30 октомври.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение