Над 300 хил. книги са били извадени от учебните програми и от библиотеките и са били изгорени след преврата от 2016 г., твърдят от турското Министерство на образованието. Министър Зия Селчук обяви миналата седмица, че 301 878 тома са били унищожени – причината е, че били свързани с Фетхуллах Гюлен, мюсюлманския духовник, сочен за организатор на проваления военен преврат от 2016-а, пише „Гардиън“.
Данните за забранените книги първо публикува вестник „Хюриет“, илюстрирайки новината с горящи томове. По информация на уебсайта „Turkey Purge“, които описват себе си като „малка група млади журналисти, които се опитват да бъдат гласа на турците, страдащи под репресивния режим“, през 2016 г. е бил забранен учебник по математика, съдържащ инициалите на Гюлен в задача, в която се казва „от точка F до точка G“. През декември, турският вестник „BirGün“ съобщи, че над 1,8 млн. учебници са били изтеглени от програмата и писани наново, защото съдържали думата „Пенсилвания“ – щатът, където живее Гюлен. В Анкара са прекръстени всички улици, носещи името „Гюлен“.
Организации, защитаващи свободата на словото, неведнъж са изразявали своята тревога, породена от коментарите на турския министър на образованието.
„За само три години, издателският бизнес в Турция е нищо друго, освен опустошен, 29 издателства са затворени с декрет за „разпространяване на терористична пропаганда“, се казва в изявление на международната организация PEN.
По-нататък в доклада на организацията от 2018 г. се твърди, че по силата на същия декрет са били затворени 200 медии, 80 писатели са били разследвани и преследвани, 5 822 академични работници от 118 университета са загубили работата си. Става дума за „криза в свободата на изразяването“, смята PEN.
„Правителството драматично е усилило влиянието си над медиите и издателския бизнес, заглушавайки по този начин критичните гласове – посочват още от организацията. – Обръщаме се към турските власти да разрешат повторното откриване и свободната работа на издателските къщи, както и незабавно да прекратят нестихващите тежки мерки над свободата на изразяването.“
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение