Най-древните останки на Хомо сапиенс в Европа бяха открити от международен екип учени в Тюрингия, Източна Германия, съобщава „Дойче Веле“. Костите на възраст 45 хиляди години бяха намерени в пещерата Илзенхьоле до градчето Ранис.
Това е доказателство, че Хомо сапиенс са се появили на територията на Европа много по-рано, отколкото се предполагаше, гласи изводът на учените от Института за еволюционна антропология „Макс Планк“. По това време в региона температурите са били със 7 до 15 градуса по-ниски от днешните, което показва, че тогава хората са имали висока способност да се адаптират към суровите природни условия.
Откритието фундаментално променя представите за миналото. Досега се смяташе, че Хомо сапиенс се е заселил в Европа преди около 40 хиляди години, а намерените обработени каменни оръдия на труда, датирани от по-ранна епоха, бяха приписвани на неандерталците. Сега вече учените смятат, че Хомо сапиенс е обработвал камъка. В продължение на поне 10 хиляди години неандерталците и Хомо сапиенс са живели на една и съща територия.
Според учените, пещерата Илзенхьоле е била използвана като укритие и временно жилище за хора и животни. Вероятно Хомо сапиенс са стигнали до тези северни региони в търсене на храна, тъй като там са били пасищата на големи стада диви животни. Анализ на зъбите на тези животни е показал, че в региона по това време е преобладавал студеният континентален климат, а местността е напомняла днешен Сибир.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение