Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Най-старият рунически камък писан от жена?

Норвежки изследователи разчетоха части от текста четири години след откриването на находката

Фрагментите са съединени години по-късно, час тогава надписът се разкрива почти в цялост. Снимка: Кристел Цилмер - Най-старият рунически камък писан от жена?

Фрагментите са съединени години по-късно, час тогава надписът се разкрива почти в цялост. Снимка: Кристел Цилмер

Най-старият известен рунически камък на света най-вероятно е подписан с името на жена, гласи нова теория на норвежки изследователи след детайлен анализ на находката. Датиран отпреди повече от 2000 години, изписаният камък е открит в гроб в Холе през 2021 г., малка община в южната част на Норвегия на изток от столицата Осло, но до днес посланието му бе мистерия.

Надписът започва с думата „аз“ на руническо писмо, последвано от името на писателя и глагол, който указва писането. Накрая се чете думата „руна“, споделят изследователите хипотезата си в текст за списание „Antiquity“.

„Най-общо казано текстът гласи: Аз, създателят на руните, написах руническия надпис – разказва пред Ен Би Си Кристел Цилмер, професорка по рунология в Музея за история на културата към Университета в Осло. – По същество някой ни казва, че е направил този надпис, такива надписи имат паралели в римско време.“

Поглед от въздуха към мястото на разкопките. Снимка: Музей за история на културата – Норвегия

Ранните скандинавци започват да търгуват с римската армия през първите векове от Новата ера. Експертите смятат, че латинската азбука може да е вдъхновила скандинавците да създадат своя собствена писмена система. Доказателства за руническа писменост съществуват от желязната епоха и епохата на викингите, но изследователите години наред не са сигурни за точния период, в който са се появили руните. Енигматичните маркировки се появяват върху камъни в Дания, Швеция и Норвегия, споменават могъща викингска кралица и дори предупреждават за студена климатична криза, позовавайки се на минали събития. Руническото писмо се използва широко в Скандинавия до късното Средновековие.

Първият фрагмент, открит през 2021 г., не дава особени насоки на учените. Но две години по-късно две нови части се съединяват с него и се оказва, че всички парчета са били част от един изписан камък. Сега надписът е почти пълен, споделя Цилмер, макар и самият камък да е в лошо състояние и разчитането му да е предизвикателство. Най-интересното откритие идва, когато в края на името на пишещия се разпознава окончание, използвано обикновено при женските имена.

Буквите силно са избледнели с времето. Снимка: Кристел Цилмер

Тъй като частите на камъка са открити в гроб в Холе, археолозите разполагат с ценен археологически контекст, който им позволява да датират надписа с висока точност – между 50 и 275 г. сл. Хр.

„Възможно е тук да имаме поредица от събития, които да включват различни хора – допълва Цилмер. – Може би е камък, който комбинира различни цели. Това е пъзел с липсващи части, но въпреки това ще бъде много интересно да видим докъде можем да стигнем, колко от тези малки фрагменти, някои от които също са надписани, ще се свържат един с друг.“

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

ДС