Зам.-министър Илко Ганев отговаря за сценичните изкуства в Министерството на културата, но той научи от мен за схемата в Разградския и Смолянския театър. Това съобщи министърът на културата Найден Тодоров на среща с медиите на 7 ноември, когато оповести Стратегията си за излизането от културната криза. Въпреки това името на Ганев отсъства от доклада на Главния инспекторат на Министерски съвет, получен от Тодоров в петък, 15 ноември, в края на работния ден. А в доклада Тодоров открива неточности.
„В него открих неща, които просто не отговарят на истината – заяви днес в сутрешния блок на БНТ министър Тодоров. – Вътре имаше едно обвинение към мен, че съм разписал одобряването на разходите в Смолян и в Разград, което е абсурдно. Министър никога, по никакъв начин, не разписва такива неща. Това, което съм разписал вътре, са мерките, които да се предприемат, за да се спре всякакво източване на секундата. Времето ще покаже дали това е случайна грешка.“
В доклада на Главния инспекторат се препоръчват дисциплинарни наказания за двама души от Министерството на културата, осъществяващи контрол върху дейността на Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград и Родопски драматичен театър – Смолян. Това са Тодор Керанов и Елиянка Михайлова – главният секретар и директорът на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“.
„Би било изключително интересен отговор, ако виновният съм аз, тъй като тук говорим за събития, които се случват в последните десетина години – каза Найден Тодоров. – За съжаление аз няма как да отговарям за всичко, което се е случвало преди мен, но съм готов да поема и тази отговорност. Аз съм човек, който носи отговорности, включително и чужди. И за мен е изключително интересно, че винаги се търси коя личност е виновна. Личностите ще ги намери прокуратурата, но никой не търси какъв е проблемът в системата, който води до всичко това.“
По думите на министъра, ако системата остане същата, въпрос на време е да се появят следващите схеми в културата.
Тодоров съобщи, че още днес ще бъде образуван дисциплинарен съвет в министерството за длъжностните лица, за които става дума в доклада.
„Правим пълен анализ на доклада на инспектората на Министерския съвет и ако се случат прекалено много противоречия между нашия анализ и доклада, работата ще бъде на Прокуратурата“, посочи министър Тодоров.
Той коментира и назначенията на двете отстранени служителки от финансовата дирекция на Министерството на културата, като подчерта, че не е той човекът, съдействал за техните преназначения в други държавни ведомства.
„Едно от нещата в доклада бе, че в него не се споменава ресорният заместник-министър по заповед от 2020 г. (Илко Ганев – бел.ред.) Това не означава, че този заместник-министър е виновен, означава, че нещо не е наред, ако човекът, който отговаря за това, въобще не се споменава – дори да се каже „не е виновен“, каза министър Тодоров и отбеляза, че заместник-министрите се определят от премиера.
Според Найден Тодоров в културата в последните години са се случвали различни скандали, но никога не е ставало дума за оставка на министър – до момента, в който той преди 10 дни поставя въпроса за пълна промяна на системата, с готова стратегия и законопроект как това да се случи. По думите на Тодоров, това означава, че подготвяната от него реформа не е изгодна за някого.
На срещата с медиите на 7 ноември министърът обясни една от причините за проблемите в сценичните изкуства – изискването за директор да бъде избиран човек с художествено образование, съответстващо на конкретния културен институт. А не човек с познания по финанси. По думите му един културен институт трябва да се управлява от двама души – един по художествената част и друг по финансовата.
Относно бюджета за култура министър Тодоров заяви, че парите категорично не достигат – и освен това се разпределят по начин, който е грешен, а за това самият той е сигнализирал неведнъж в последните десет години.
„Това, което подготвихме за новия бюджет за култура, е свързано с повече визионерство – защитаваме малко по-високи суми, но и различен начин на използването им“, каза Найден Тодоров.
По отношение на лимитите на културните институти министър Тодоров коментира, че това също е проблем на системата, защото институти, които са започнали с нисък лимит, е много лесно да го надскочат:
„Това е и причината, поради която парламентът се чуди как да реши този проблем, през 2019 г. заложиха, че с 5% може да се надскача този лимит, през февруари на 2024 г. промениха закона отново, че може да се надскача 20% годишния бюджет. Хубаво, ще го надскочим, а откъде ще вземем парите?“
Фиктивно назначените хора в културния институт в Разград са освободени, в театъра в Смолян са в процес на освобождаване, информира министър Тодоров. От театъра търсят тези хора с частни съдебни изпълнители, а самите им документи ги няма в театъра.
„През последните години се видяха всички проблеми в културата, за които преди 10 дни аз представих възможните решения. Оттук нататък всеки, който е против тези решения, трябва да обясни защо е против“, каза министър Тодоров.
Попитан дали би приел да бъде част от Министерския съвет в евентуално следващо правителство, министър Тодоров отговори, че би приел, ако му бъде разрешено да проведе реформата, която иска да направи.
Вижте още: СТРАТЕГИЯ КАК ДА ИЗЛЕЗЕМ ОТ КУЛТУРНАТА КРИЗА ПРЕДЛАГА НАЙДЕН ТОДОРОВ
Цялото интервю с министъра на културата Найден Тодоров по БНТ
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение